Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: SITE Intel Group, Reuters

IS zveřejnil video se stětím osmi mužů

Radikální skupina Islámský stát (IS) v neděli zveřejnila videozáznam, na kterém její bojovníci stínají hlavy osmi mužům, údajně šíitským muslimům. Dotyční prý byli zabiti v provincii Hamá v centrální části Sýrie, napsala agentura AP. Pravost nahrávky podle ní nebylo zatím možné nezávisle ověřit. Zdá se ale prý, že je původní. Stejného názoru je exilová Syrská organizace pro lidská práva.

Ilustrační foto Foto: SITE Intel Group, Reuters
IS zveřejnil video se stětím osmi mužů

Islámský stát se loni zmocnil rozsáhlých částí Sýrie a Iráku. Jeho bojovníci od té doby sťali množství zajatců, včetně rukojmí z Japonska či USA.

Nejnovější videozáznam byl zveřejněn na sociálních sítích. Zachycuje muže oblečené v oranžových uniformách s rukama spoutanýma za zády, které přivádějí mladí chlapci. Zajatce pak předají skupině bojovníků IS. Chlapec v černé uniformě bojovníkům rozdá nože a ti pak rukojmím uříznou hlavy.

Bojovník IS, který v nahrávce hovoří, použije hanlivé pojmenování pro šíity a označí je za "nečisté bezvěrce". Prohlásí, že současná vojenská kampaň proti IS tuto skupinu pouze posílí. Alávity a jejich spojence, jako je syrský prezident Bašár Asad a jeho strana, "brzy s Boží vůlí stihnou naše meče", říká také podle agentury AP.

Alávité jsou příslušníky odnože šíitského islámu, k níž patří i syrská vládnoucí elita v čele s Asadem. Na Asadově straně bojuje i radikální libanonské šíitské hnutí Hizballáh.

Radikálové z IS na dobytých územích prosazují přísné dodržování islámského práva šaría. Jejich ofenzivu se snaží zastavit irácká armáda, kurdští bojovníci i spojenci v čele s USA, kteří podnikají cílené nálety na pozice islamistů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků