Hlavní obsah
 

Íránská šachová rozhodčí si v Číně nezahalila vlasy. Teď se bojí návratu do vlasti

Nezahalila si vlasy, čímž v cizině porušila muslimská pravidla. Íránská šachová rozhodčí Šohreh Bajátová má teď obavy z návratu do své země. Šachový svaz Íránu po ní žádá omluvu, a navíc jí odmítl poskytnout záruku bezpečného návratu do vlasti.

 
Íránská šachová rozhodčí si v Číně nezahalila vlasy. Teď se bojí návratu do vlasti

Dvaatřicetiletá Íránka během turnaje sice místy nosila hidžáb, ale neměla zakryté vlasy.

„Odporuje to mému přesvědčení. Lidé by měli mít právo vybrat si, jak se chtějí oblékat, ne k tomu být nuceni. Přistupuji k tomu, protože žiji v Íránu a nemám na výběr,“ uvedla Bajátová pro BBC.

Od Íránské islámské revoluce, která trvala deset let a skončila v únoru 1979, musí ženy povinně zakrývat vlasy. Porušení nařízení se trestá napomenutím, pokutou anebo uvězněním.

Hlavní rozhodčí mezinárodního turnaje v Šanghaji Šohreh Bajátová

Foto: Yuri Maltsev, Reuters

Íránský šachový svaz nyní žádá po rozhodčí písemnou omluvu. To ale Bajátová odmítla a svaz požádala, aby jí zaručil bezpečný návrat do vlasti, což pro změnu zamítla organizace.

Rozhodčí tak momentálně zůstává v Rusku, kam se ze Šanghaje přesunula. Má obavy, že by po návratu do Íránu mohla být uvězněna. „Možná ze mě chtějí udělat varovný příklad,“ obává se. Paniku u ní vyvolaly také reakce, které si přečetla na internetu.

Šohreh Bajátová (stojící) zahajuje šachovou partii.

Foto: Reuters

Bajátová je jednou z mála vysoce kvalifikovaných ženských šachových rozhodčích a jedinou z Asie.

Před třemi dny přitom z Íránu emigrovala jeho jediná olympijská medailistka Kimía Alízadeová. Bronzová taekwondistka z her v Riu v roce 2016 se tak rozhodla na protest proti současné politice a útlaku vůči ženám. Přesunula se do Nizozemska.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků