Hlavní obsah
Sklizeň plodů palmy olejné. Foto: Profimedia.cz

Indonésie zastavila budování nových plantáží pro palmový olej

Indonéský prezident Joko Widodo ve čtvrtek podepsal tříleté moratorium na vznik a rozvoj nových plantáží pro produkci palmového oleje. Současně nařídil přezkoumat ty stávající. Plantáže, na nichž se pěstují palmy olejné, značně ničí životní prostředí. Kácí se kvůli nim rozsáhlé pralesy.

Sklizeň plodů palmy olejné. Foto: Profimedia.cz
Indonésie zastavila budování nových plantáží pro palmový olej

Většina těchto plantáží se nachází v Indonésii a Malajsii. Tyto země z toho mají ale jen malý užitek, většina zisku jde konglomerátům. Země z nich těží především kvůli speciálním daním pro pěstitele a producenty.

Palmový olej se používá v nepřeberném množství výrobků. Přidává se do potravin místo jiných tuků, protože je levný a pomaleji oxiduje, čímž zajišťuje, že se potravina tolik nekazí. Žluknutí čili oxidace tuků je totiž jednou z příčin, proč se potraviny kazí.

Nejčastěji se olej používá v cukrovinkách či pečivu. Restaurace na něm také často smaží, protože se nepřepaluje. Přidává se ale také do šampónů a líčidel.

Pokles populace orangutanů

Podle jednoho z indonéských vládních úředníků bylo toto rozhodnutí nutné, protože mnoho plánovaných plantáží se má nacházet uprostřed přírodních lesů a je také potřeba vyjasnit zákonná práva vesničanů a drobných zemědělců.

Odvětví palmového oleje je cílem celosvětové kampaně ochránců přírody a lidských práv, kteří tlačí na spotřební firmy, aby ho přestaly nakupovat od producentů zapojených do odlesňování a zneužívání lidí.

Kácení deštných pralesů kvůli plantážím palmy olejné a dřevin na produkci celulózy způsobilo také pokles populace kriticky ohrožených orangutanů, kteří se nacházejí pouze v Indonésii a Malajsii.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků