Hlavní obsah
 

Indka drží 12 let hladovku, obžalovali ji z pokusu spáchat sebevraždu

Z pokusu o spáchání sebevraždy obžaloval v pondělí soudce v Dillí aktivistku ze severovýchodní části Indie, která už 12 let drží hladovku na protest proti zabíjení civilistů polovojenskými jednotkami. O případu informovala agentura Press Trust of India.

 
Indka drží 12 let hladovku, obžalovali ji z pokusu spáchat sebevraždu

„Nechci spáchat sebevraždu, můj protest je nenásilný. Chci žít jako lidská bytost, miluji život. Nechci si vzít život, ale žádám spravedlnost a mír,“ prohlásila před soudem 40letá Irom Šarmilaová. Dodala, že s protestem neskončí a odkázala se na příklad „otce národa“ Mahátmy Gándhího.

Aktivistka známá jako Železná lady z Manípuru zahájila protestní hladovku v listopadu 2000. Dokud v jejím domovském státě neskončí akce polovojenských jednotek AFSPA a její příslušníci nebudou zbaveni imunity ze zákona, odmítá pozřít nejen jídlo, ale také pití, nebo si jen vyčistit zuby vodou.

Policie ji v minulosti opakovaně zadržela a násilně napojila a nasytila. V roce 2006 se proto přesunula protestovat do hlavního města Dillí, kde ji zatkli a obvinili z porušení zákona. Případ se ale dostal před soud teprve teď.

Irom Šarmilaová

Foto: ČTK/AP

Jelikož Šarmilaová nepřiznala vinu, bylo řízení odročeno na polovinu května, kdy si soudce vyslechne svědky.

Aktivistku, které hrozí rok vězení, od soudu eskortovala policie zpět do Manípuru, kde ji drží v nemocnici ve městě Imphal a dvakrát denně vyživují přes hadičky. Žena se jen málokdy dostane ven a odmítá se setkat i se svojí rodinou. Uvedla, že kdyby se viděla s matkou, byla by v pokušení protest kvůli ní ukončit.

Zvláštní jednotky v Manipúru působí kvůli více než čtyřem desítkám radikálních skupin, které tam jsou aktivní. Případy údajného svévolného zabíjení ze strany bezpečnostních složek v současnosti vyšetřuje vládní komise.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků