Hlavní obsah
 

Hongkong zasáhl extrémně silný tajfun Hato

Nejméně 84 zraněných si vyžádal mohutný tajfun Hato, který ve středu zasáhl Hongkong. Zrušeno bylo na 450 letů a uzavřeny byly také školy, vládní úřady, obchody a burza. Meteorologové vydali nejvyšší stupeň varování. V Macau si tajfun vyžádal tři mrtvé, další dvě osoby se pohřešují.

 
Hongkong zasáhl extrémně silný tajfun Hato

Tajfun udeřil na pevninu ve vzdálenosti 60 kilometrů od Hongkongu. Vítr podle meteorologů v poledne místního času (ve středu časně ráno SELČ) dosahoval rychlosti 126 kilometrů v hodině, v nárazech pak na některých místech až 207 kilometrů v hodině, napsala agentura AP.

Vichr porážel stromy a pod jeho nárazy praskala okna mrakodrapů, vysoké mořské vlny zaplavily ulice. Kromě letecké dopravy byla ochromena i doprava lodní; zrušeny byly cesty trajektů do Macaa a dalších míst regionu.

Zaplavené ulice Hingkongu

Foto: Tyrone Siu, Reuters

„Nikdy jsem nic takového neviděl,“ popsal agentuře Reuters řádění živlů Garrett Quingley, který žije už deset let a ostrově Lantau. „Auta byla napůl potopená a přes ulice se nedalo přejít kvůli povodni a spadlým velkým stromům,“ popsal situaci. Vyvráceno podle něj bylo na 200 stromů.

Nejvyšší, desátý stupeň varování, který byl vyhlášen, platil v Hongkongu od roku 1946 jenom čtrnáctkrát. Naposledy tomu bylo kvůli tajfunu Vicente v roce 2012.

Hongkong bičují vlny.

Foto: Tyrone Siu, Reuters

Úřady předem varovaly občany, aby se připravili na ničivý vítr a možné záplavy a sesuvy půdy. Lidé by se měli rovněž držet dál od pobřeží kvůli vysokým přílivovým vlnám. Otevřeno bylo 27 provizorních přístřeší, kam se lidé mohou uchýlit.

Vlny bičují zaplavené ulice Hongkongu

Foto: Tyrone Siu, Reuters

Podle meteorologů tajfun Hato postupuje na jih od Hongkongu směrem k čínské provincii Kuang-tung. V pevninské Číně již byly evakuovány tisíce lidí, v oblasti byly zrušeny vlakové spoje a více než 4000 rybářů bylo povoláno zpátky na pevninu. V Jihočínském moři se čekají až desetimetrové vlny.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků