Hlavní obsah
Vědci ponechali na hodinách čas 11:57 Foto: Jeff Chiu, ČTK/AP

Hodiny posledního soudu dál ukazují za tři minuty 12

Minutová ručička na symbolických hodinách posledního soudu, které odměřují riziko globální katastrofy, dál ukazuje za tři minuty dvanáct. Oznámili to vydavatelé Bulletinu amerických jaderných vědců. Čas tak jaderní vědci neposunuli ani dopředu, ani dozadu.

Vědci ponechali na hodinách čas 11:57 Foto: Jeff Chiu, ČTK/AP
Hodiny posledního soudu dál ukazují za tři minuty 12

Ručička tak zůstala na stejné pozici, na jaké byla před rokem. I když se neposunula blíž k půlnoci, jež znamená konec lidstva, je setrvání na dosavadním místě "vážná" zpráva, míní vědci podle listu USA Today.

"Pokud nezměníme způsob našeho myšlení, bude lidstvo nadále ve vážném ohrožení," prohlásil ve Washingtonu Lawrence Krauss z Bulletinu amerických jaderných vědců.

Írán vs. KLDR

Odborníci znepokojení prvními atomovými zbraněmi založili neziskový Bulletin amerických jaderných vědců v roce 1945. O dva roky později pak vytvořili "hodiny posledního soudu", u nichž aktualizují polohu minutové ručičky každý rok.

Pohyb ručičky určují výbory ředitelů a sponzorů Bulletinu, které zahrnují ekologické odborníky, fyziky a 18 nositelů Nobelovy ceny.

Krauss, který předsedá sponzorskému výboru, dnes uvedl, že pokrok dosažený v minulém roce - včetně dohody o kontroverzním jaderném programu Íránu a pařížské dohody ohledně zpomalení klimatických změn - vyvažují negativní vývoje, jako je napětí ve vztazích mezi USA a Ruskem nebo jaderný vojenský program Severní Koreje.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků