Hlavní obsah

Filipínská sopka Mayon hrozí po erupci mohutným výbuchem

Po mohutné pondělní erupci nejaktivnější filipínské sopky Mayon, která vyvrhla množství popele, kouře i lávy, vyhlásili na jihu hlavního filipínského ostrova Luzon čtvrtý, tedy druhý nejvyšší stupeň varování. Znamená to, že aktuálně hrozí ještě silnější a nebezpečnější erupce, informovala agentura AP. Mohlo by k ní dojít v následujících dnech.

Filipínská sopka Mayon hrozí po erupci mohutným výbuchem

V poledne sopka vyvrhla kromě popela žhavou lávu a roztavené skály. V nejbližších vesnicích nebylo kvůli popelu a kouři vidět ani na krok.

„Radíme všem, aby nevycházeli ven a chránili si rouškami nos a ústa,” uvedl na Facebooku guvernér provincie Albay.

Láva na svazích filipínské sopky Mayon při pohledu z Legazpi

Foto: Dan Amaranto, ČTK/AP

Filipínský vulkanologický a seizmologický ústav (PHIVOLCS) ohlásil „zvýšenou seismickou činnost, chrlení lávy a erupce na vrcholu (sopky)”. Nebezpečná zóna okolo vulkánu byla rozšířena z šesti na osm kilometrů, informoval ústav. Minulý týden odmítali někteří místní obyvatelé rizikové území opustit. Dosud bylo evakuováno 27 000 lidí.

Erupce sopky Mayon na Filipínách

Foto: Earl Recamunda, ČTK/AP

„Vyzýváme veřejnost, aby respektovala nebezpečnou zónu a nepanikařila. V zásadě musí být lidé připraveni.

Ať si nachystají plynové masky, kapesníky či kusy oblečení, aby se nenadýchali jemného popela,” oznámil ředitel PHIVOLCS Renato Sodium.

Láva se valí po svahu filipínské sopky Mayon. Pohdle je z města Legazpi

Foto: Dan Amaranto, ČTK/AP

„Jestliže bude erupce vertikální, je možné, že žhavý pyroklastický oblak se může šířit všemi směry,“ řekl Sodium a uvedl, že i letadla by se měla sloupu kouře vyhýbat.

První zaznamenaná erupce sopky Mayon je z roku 1616. Při nejničivějším výbuchu v roce 1814 zahynulo 1200 lidí, když bylo pohřbeno město Cagsawa. V roce 2013 zahynulo pět lidí, kteří stoupali na sopku navzdory varováním.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků