Hlavní obsah
Brenton Tarrant na záběrech od soudu z 16. března Foto: AP

Extremista Tarrant se přiznal k vraždě 51 lidí v Christchurchi

Australan Brenton Tarrant obviněný z loňského teroristického útoku na věřící u dvou mešit v novozélandském městě Christchurch se ke svým činům nečekaně přiznal. Devětadvacetiletý pachatel při nejhorším teroristickém útoku v dějinách Nového Zélandu postřílel 51 lidí. Za to mu hrozí doživotí.

Brenton Tarrant na záběrech od soudu z 16. března Foto: AP
Extremista Tarrant se přiznal k vraždě 51 lidí v Christchurchi

Muž byl obžalován z 51násobné vraždy, pokusu o vraždu dalších 40 osob a z terorismu. K těmto činům se přiznal během narychlo uspořádaného soudního stání, mluvil prostřednictvím videohovoru. Kvůli šíření koronaviru se jednání soudu účastnil co nejnižší počet představitelů justice, právníků a novinářů, uvedla televize TVNZ na svých internetových stránkách.

Na místě byli imámové z obou mešit, kde Tarrant útočil. Jeden z duchovních podle novozélandských médií hlasitě plakal, když u soudu zněla jména 51 obětí.

„Přiznání viny přinese aspoň částečnou útěchu těm lidem, jejichž životem otřásly události z 15. března,“ napsala v prohlášení novozélandská premiérka Jacinda Ardernová.

Tarrant svoji vinu doposud popíral. Soud s ním se měl konat v červnu a očekávalo se, že proces potrvá šest týdnů. Nyní pravicového extremistu, kterého k jeho činu inspiroval norský terorista Anders Breivik, čeká rozsudek. Kdy ho nad ním soud vynese, není zatím jasné.

Policie uvedla, že se tak nestane do doby, než bude možná, aby na toto jednání soudu přišli všichni přeživší, kteří si to budou přát. To se zřejmě protáhne kvůli epidemii koronaviru.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků