Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Danial Hakim, ČTK/AP

Expert: Uzdravení mohou koronavir šířit dál

I pacienti, kteří se zotavili z nemoci Covid-19, kterou způsobuje nový typ koronaviru, mohou být nadále nakažliví, varoval přední čínský expert na respirační onemocnění.

Ilustrační foto Foto: Danial Hakim, ČTK/AP
Expert: Uzdravení mohou koronavir šířit dál

Podle Čao Ťien-pchinga, který vede expertní tým bojující proti šíření epidemie v nejvíce postižené provincii Chu-pej, v Číně existují případy, kdy byly v těle uzdravených skrze testy nukleových kyselin zjištěny stopy viru. Podobné případy se objevily i v Kanadě, kde byla ve výtěrech z krku a nosu u dvojice, která se z onemocnění zotavila, zjištěna přítomnost viru.

„To je nebezpečné. Kam takové pacienty umístit? Není možné je poslat domů, protože by mohli nakazit ostatní, ale ani je nechat v nemocnici vzhledem k nedostatku zdrojů,“ řekl časopisu Southern Peo­ple Weekly. Pocit z boje proti nemoci přirovnal k houpání se na houpačce. „Neměli bychom být klidní. Počty nakažených by mohly znovu stoupnout,“ dodal.

Podle posledních údajů zveřejněných čínskými úřady množství nakažených i počet úmrtí ve čtvrtek ve srovnání se středou vzrostly. Zatímco za středu úřady informovaly o 394 nakažených a 114 mrtvých, za čtvrtek to bylo 889 nakažených a 118 mrtvých. Nemoci v pevninské Číně tak celkově podlehlo již 2236 lidí, nakažených je téměř 75 500.

Čínský prezident Si Ťin-­pching včera zdůraznil, že nemoc ještě nedosáhla vrcholu.
 „Bitva za Chu-pej a (hlavní město) Wu-chan musí být dobře vedena a musíme přijmout opatření k omezení šíření epidemie,“ řekl podle listu The South China Morning Post.

První případy ohlásila Itálie. V severním regionu Lombardie bylo v pátek potvrzeno 14 případů nákazy, z nichž jeden pacient, 38letý muž, je ve vážném stavu. Zdravotníci se původně domnívali, že se nakazil od známého, který pobýval v lednu v Číně, to se ale nepotvrdilo. Sousední region Veneto hlásil v pátek dva případy nákazy.

Skokový nárůst v Jižní Koreji

Prudce stoupl počet nakažených v Jižní Koreji, kde úřady za včerejšek ohlásily 100 nových případů. Počet nakažených v zemi se tím téměř zdvojnásobil na více než 200. Média také informovala o druhé oběti koronaviru – je jí pacient z nejhůře zasaženého města Tegu.

Úřady zde vyhlásily zvláštní zónu a uzavřely školky. Starosta vyzval rezidenty, aby se zdržovali doma a při pohybu na veřejnosti používali roušku.

Přes 80 procent z nově nahlášených případů nákazy je soustředěno kolem místní pobočky Ježíšovy církve Sinčchondži. Toto náboženské hnutí se inspiruje křesťanstvím a bývá považováno za sektu; celosvětově se k němu hlásí až 200 tisíc členů a působí i v Česku.

Virus se dostal také do věznic

Čínské úřady včera informovaly o rozmachu viru v některých věznicích. V Chu-peji je 271 nakažených ve dvou kárných zařízeních, z toho 230 v ženské věznici ve Wu-chanu.

Většina z 258 nově nahlášených nakažených mimo Chu-pej pochází ze dvou věznic v provinciích Šan-tung a Če-ťiang. Tam úřady evidují 234 infikovaných lidí.

V Šan-tungu byli zbaveni funkce místní ministr spravedlnosti a sedm funkcionářů z postižené věznice, protože nezavedli opatření proti šíření viru. O práci přišel i šéf věznice v provincii Če-ťiang.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků