Hlavní obsah
Etiopský dreamliner startuje (ilustrační foto) Foto: Reuters

Etiopské letadlo omylem přistálo na nedostavěném letišti v Zambii

Etiopský nákladní letoun nechtěně otestoval dosud neotevřené letiště, když s ním pilot omylem přistál na nedostavěném novém letišti v Zambii. Informovala o tom stanice CNN.

Etiopský dreamliner startuje (ilustrační foto) Foto: Reuters
Etiopské letadlo omylem přistálo na nedostavěném letišti v Zambii

Letadlo společnosti Ethiopian Airlines letělo z Addis Abeby do zambijské Ndoly, kde mělo přistát na mezinárodním letišti Simona Mwansy Kapwepweho. Namísto toho přistálo o 21 kilometrů dál na novém mezinárodním letišti v provincii Copperbelt, které ještě není dokončeno a otevřeno.

Podle informací etiopské letecké společnosti pilot přistál na nedostavěném letišti omylem. Svou chybu si neuvědomil ani ve chvíli, kdy mu kontrolní věž letiště, na které měl správně zamířit, těsně před přistáním hlásila, že ho nevidí.

Stálý tajemník zambijského ministerstva dopravy Misheck Lungu popsal celou situaci agentuře AFP: „Když se chystal na přistání a mluvil s dispečery u radaru, řekli mu – nevidíme vás. Protože nedostával žádné povely, přistál podle toho, co viděl na nedostavěném letišti.“

Lungu nezmínil žádné škody a slíbil pečlivé vyšetření incidentu. Pilot později odletěl do místa destinace. Etiopské aerolinie se k případu zatím nevyjádřily.

Nové letiště mělo být dokončeno v říjnu 2020, ale jeho výstavba se zpozdila kvůli pandemii covidu-19.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků