Hlavní obsah
Lidé sledují erupci podmořské sopky Foto: Reuters

Erupce podmořské sopky v souostroví Tonga

Mohutný výbuch podmořské sopky byl zaznamenán v pacifickém souostroví Tonga. Vybuchla sopka u ostrůvku Hunga Ha´apai. Do vzduchu vyslala velké množství popela. Dým stoupá až do výše deseti kilometrů.

Lidé sledují erupci podmořské sopky Foto: Reuters
Erupce podmořské sopky v souostroví Tonga

„Je to erupce velmi velkého rozsahu,“ uvedl hlavní geolog Tongy Kelepi Mafi a dodal: „V této oblasti ale nepředstavují nic neobvyklého a  může k nim dojít kdykoli.“ Podle úřadů erupce nepředstavuje žádné nebezpečí. Nebylo vydáno ani žádné varování pro obyvatele nejbližších ostrovů. Vitr žene dým od ostrovů, popel ale možná dopadne i na pláže na Fidži.

Erupce byla jasně vidět z hlavního města Tongy Nuku´alofa. Erupce začala v úterý a sloup dýmu stále sílí.

Erupce podmořského vulkánu

Foto: Reuters

Erupce podmořského vulkánu
FOTO: Reuters

„Dým je větší než byl ráno, kdy se dal zaměnit s oblakem,“ uvedla ve středu paní Mary Fonuová, jedna z obyvatelek souostroví, která sledovala velkolepé přírodní divadlo.

S tím jak se ale vulkán bude zvětšovat, bude se nebezpečí zvětšovat. Exploze podmořských sopek mohou ovlivnit i globální klima, po erupci sopky Pinatubo v devadesátých letech poklesly teploty na severní polokouli od dvě desetiny stupně.  A erupce sopky na tonžském ostrově Tufoa, ke které došlo kolem roku 1000, pokryla zemi v okolí několika kilometrů od vulkánu několik metrů silnou vrstvou popela.

Erupce podmořské sopky v souostroví Tonga
FOTO: ČTK/AP

Erupci přecházelo v pátek v oblasti slabé zemětřesení o síle 4,4 stupně Richterovy škály. Pokud by právě ono spustilo erupci, znamenalo by to, že by se mohlo v příštích několika dnech dostat na povrch i magma z hloubky 110 kilometrů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků