Hlavní obsah
Volební komise informuje o sčítání hlasů po egyptských volbách Foto: Esam Omran Al-Fetori, Reuters

Egypt sčítá hlasy po volbách, islamisté mají náskok

Islamistické strany získaly v prvním kole parlamentních voleb v Egyptě více než 65 procent hlasů. Zatím stále pouze částečné výsledky voleb, které se uskutečnily před týdnem, zveřejnila v neděli volební komise.

Volební komise informuje o sčítání hlasů po egyptských volbách Foto: Esam Omran Al-Fetori, Reuters
Egypt sčítá hlasy po volbách, islamisté mají náskok

Podle její zprávy měla zatím největší podporu Strana svobody a spravedlnosti spojená s hnutím Muslimské bratrstvo, kterou volilo 36,6 procenta lidí. Ultrakonzervativní strana An-Núr (Světlo) získala 24,3 procenta hlasů. Na třetím místě je koalice liberálních stran s 13,3 procenty hlasů.

Egypt oznámení výsledků prvního kola první etapy voleb do dolní komory parlamentu už několikrát odložil; naposledy v pátek. Předseda ústřední volební komise zatím oficiálně ohlásil pouze volební účast: ta byla 62procentní.

Volby do dvoukomorového parlamentu se v Egyptě konají poměrně složitým způsobem po etapách. Voliči nejlidnatější arabské země budou o zákonodárcích rozhodovat v celkem šesti dvoukolových etapách naplánovaných až do března.

Volební úspěch by islamistům umožnil prosadit větší vliv islámu v Egyptě. Nový parlament totiž mimo jiné ustaví komisi, která připraví novou ústavu. Ta bude roli islámu ve společnosti nově definovat.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků