Hlavní obsah

Dreamliner má za sebou prvním komerční let s cestujícími

Ve středu odstartoval nový Boeing 787 Dreamliner ke svému prvnímu komerčnímu letu. Japonská letecká společnost ANA jej nasadí do pravidelné dopravy až 1. listopadu, ve středu se ale uskutečnil speciální charterový let z Tokia do Hongkongu. Skončil úspěchem.

Dreamliner má za sebou prvním komerční let s cestujícími

Dreamliner má přinést dopravcům značné úspory, protože má mít podle výrobce o 20 procent nižší spotřebu paliva než srovnatelně velké stávající modely. To by mělo leteckým společnostem pomoci v době, kdy cena leteckého petroleje stoupá.

To říká i analytik Masaharu Hirokane z banky Nomura. Podle něj je 787 klíčový pro společnosti s vysokými provozními náklady, aby dosáhly konkurenceschopnosti.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Boeing 787 Dreamliner debutoval v červnu na letecké show v Paříži

Video: Reuters

Stroj je ale zařazen do provozu o tři roky později, než bylo původně plánováno. Vývoj i testy se zkomplikovaly.

Boeing tak začal ztrácet na svého konkurenta, firmu Airbus. Mnozí objednávky odřekli, naposled China Eastern zrušila opci na 24 dreamlinerů, protože nechtěla čekat, než budou dodány. Boeing se nyní soustřeďuje na japonský trh, kde má dominantní postavení.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků