Hlavní obsah

Do Žlutého moře vyteklo šedesátkrát více ropy, než Čína přiznala

Množství ropy, které vyteklo v polovině července po výbuchu ropovodu v severočínském městě Ta-lian do Žlutého moře, je údajně šedesátkrát větší, než Čína přiznala. Uvedlo to v pátek ekologické hnutí Greenpeace, podle nějž tak jde o jednu z nejhorších ropných havárií světa.

Do Žlutého moře vyteklo šedesátkrát více ropy, než Čína přiznala

Čínská vláda informovala, že po explozi ze 16. července do moře uniklo 1500 tun ropy. Greenpeace tvrdí, že množství uniklé suroviny dosáhlo 60 000 až 90 000 tun.

"Jde o jednu ze 30 největších ropných skvrn v dějinách," prohlásil expert Richard Steiner z Aljašské státní univerzity, který působí jako poradce hnutí Greenpeace.

"Jsou-li naše odhady správné, je tato skvrna mohutnější než ta, která vznikla po katastrofě ropného tankeru Exxon Valdez u Aljašky v roce 1989," dodal Steiner, který pracoval na místě havárie tankeru Exxon Valdez a který také Ta-lian po úniku ropy osobně navštívil.

Alarmující odhady

Steiner řekl, že odhad úniku 90 000 tun ropy vychází z faktu, že tanker zničený při explozi měl tuto kapacitu a krátce před výbuchem byl zcela naplněn. Hodnota 60 000 tun byla odvozena od množství ropy, které posbíraly tisíce člunů vyslaných na čistící operaci.

Čínské úřady stanovily rozsah ropné skvrny na 435 kilometrů čtverečních, některá čínská média nicméně napsala, že skvrna pokrývá území o rozloze 946 kilometrů čtverečních.

Steiner konstatoval, že vzhledem k nedostatečnému vybavení pro sledování situace ze vzduchu nelze rozsah škod stanovit. Podle něj se ale ropná skvrna mohla již dostat až k břehům Severní Koreje.

Únik ropy v Ta-lianu způsobili podle čínských úřadů dělníci, kteří při překládce ropy na tanker pumpovali do ropovodu odsiřovač, i když nakládka byla už ukončena.

V pondělí Peking oznámil, že se mu podařilo dostat po deseti dnech situaci pod kontrolu a že se provoz přístavních zařízení Ta-lianu vrátil k normálu. Steiner ale upozorňuje, že na moři i na plážích nadále ropa zůstává a že bude zapotřebí pokračovat v čistících pracích až do podzimu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků