Hlavní obsah
Čínské úřady bible údajně nezabavily, ale pouze se o ně "postaraly". Foto: Profimedia.cz

Čínské úřady sebraly americkým křesťanům bible

Skupina amerických křesťanů, kterým čínští oficiální činitelé při příletu zabavili více než 300 výtisků bible, odmítá opustit letiště ve městě Kchun-ming, dokud je nedostanou zpátky. V pondělí o tom informovala agentura AP.

Čínské úřady bible údajně nezabavily, ale pouze se o ně "postaraly". Foto: Profimedia.cz
Čínské úřady sebraly americkým křesťanům bible

Pat Klein a tři další členové křesťanské skupiny Vision Beyond Borders strávili noc pondělí ve městě Kchun-ming na jihozápadě Číny poté, co jim celníci zabavili při prohlídce zavazadel výtisky bible.

"Slyšel jsem, že v Číně je svoboda vyznání, tak proč je problém přivézt sem bible?" ptá se Klein, jehož skupina z města Sheridan v americkém Wyomingu distribuuje bible a křesťanské vzdělávací materiály po celém světě. Zabavené bible byly vytištěny v čínštině.

V Číně tiskne bible legálně jediná tiskárna, kterou vede státem kontrolované Čínské sdružení vlasteneckých katolíků (CPCA). Na podzim loňského roku se v médiích objevily nepravdivé informace, že během konání olympijských her v Pekingu budou bible zakázány. Státní deník The China Daily minulý měsíc oznámil, že během olympiády, která se koná od 8. do 24. srpna, bude v olympijské vesnici rozdáno 10 000 dvojjazyčných výtisků bible.

Bible jen pro vlastní potřebu

Celnice z letiště v Kchun-mingu v telefonním rozhovoru potvrdila, že v zavazadlech cestujících bylo nalezeno 315 biblí. Úřednice celní správy, která se představila jen příjmením Siao, popřela, že by celní úřad bible zabavil. Uvedla jen, že úřady se o ně "postaraly" a další podrobnosti odmítla sdělit s odůvodněním, že nemá oprávnění hovořit s médii.

V pondělí ráno čínští úředníci skupině ukázali text zákona, který zakazuje dovoz biblí do Číny, řekl novinářům Klein. Zákon byl ale v čínštině. "A tak teď čekáme, až nám ho přinesou anglicky," dodal. Oficiální představitelé letiště vyzvali Kleina a jeho kolegy, aby opustili místnost na letišti, kde strávili noc na dnešek, ale ti odmítají odejít bez biblí.

Podle Kleina jim celníci řekli, že mohou mít každý jednu bibli pro osobní použití, ale víc ne. "Bez těch knih odejít nechceme. Stálo nás spoustu peněz přepravit je sem," řekl. "Oni nám opakují, že je nelegální dovážet bible a že pokud jsme to chtěli udělat, měli jsme předem podat žádost."

Čína je pravidelně terčem kritiky za porušování lidských práv a potlačování náboženských svobod. Přestože je svoboda vyznání uzákoněna čínskou ústavou, v praxi podléhají náboženská hnutí státní kontrole. Nejznámějším příkladem je pronásledování stoupenců duchovního hnutí Fa-lun-kung. Jednoduché to ale v oficiálně ateistické Číně nemají ani katoličtí věřící, kteří se sdružují buď v podzemní římskokatolické církvi řízené Vatikánem anebo ve státem kontrolovaném CPCA, které ale papežský stolec neuznává.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků