Hlavní obsah
 

Čínská ponorka pokořila hloubku sedmi kilometrů

Čínská ponorka s lidskou posádkou v neděli vytvořila nový národní rekord, když se potopila pod hranici 7000 metrů. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na čínské státní sdělovací prostředky, podle nichž jde o další důkaz sílící technologické vyspělosti asijského giganta.

 
Čínská ponorka pokořila hloubku sedmi kilometrů

Ponorka Ťiao-lung pojmenovaná podle draka z čínské mytologie se s tříčlennou posádkou potopila do hloubky 7015 metrů v Mariánském příkopu v západní části Tichého oceánu při svém čtvrtém ponoru v této oblasti, do které připlula začátkem června. Podle expertů je sedmikilometrová hloubka na hranici konstrukce ponorky.

Už 19. června ponorka dosáhla hloubky 6908 metrů, tehdy ale sedmikilometrovou hloubku ještě nepokořila, i když to bylo od počátku cílem. Starší pokusy zmařily technické problémy s únikem hydraulické kapaliny a s komunikací, uvedla agentura Bloomberg.

Čína hodlá ponorku využívat k vědeckému výzkumu, jako je sbírání vzorků podmořského života a budoucí rozvoj využití mořských nerostných zdrojů.

Čínská ponorka Ťiao-lung

Foto: Profimedia.cz

Ponor se uskutečnil ve stejný den, kdy čínští kosmonauti úspěšně manuálně připojili vesmírnou loď Šen-čou 9 k experimentálnímu modulu Tchien-kung 1. Loď s tříčlennou posádkou se s modulem poprvé spojila v pondělí, tehdy byl ale manévr řízen na dálku z Číny.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků