Hlavní obsah
Čínská válečná loď Liaoning Foto: Jason Lee, Reuters

Čínská letadlová loď proplula s flotilou kolem Tchaj-wanu

Čínská flotila v čele s první čínskou letadlovou lodí během námořního cvičení proplula kolem východního a jižního pobřeží Tchaj-wanu. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na tchajwanské ministerstvo obrany.

Čínská válečná loď Liaoning Foto: Jason Lee, Reuters
Čínská letadlová loď proplula s flotilou kolem Tchaj-wanu

Demokratický Tchaj-wan, který Čína považuje za svou odštěpenou provincii, si stěžuje na zvýšenou vojenskou přítomnost Pekingu u ostrova v posledních týdnech. Peking by se podle Tchaj-peje měl věnovat boji s koronavirem, a nikoli ohrožování ostrovního státu.

Plavidlo Liao-ning spolu s pěticí čínských válečných lodí nejprve v sobotu proplulo úžinou Mijako mezi japonskými ostrovy Mijako a Okinawa východně od Tchajwanu. V neděli během vojenských manévrů proplula skupina podél východního pobřeží Tchaj-wanu do moře jižně od ostrova.

Tchajwanské ozbrojené síly pohyb flotily pozorovaly a „vykonaly patřičná opatření, aby zajistily národní bezpečnost a chránily mír a stabilitu v regionu”, uvedlo tchajwanské ministerstvo obrany. Ostrovní stát obvykle v takových případech nasazuje stíhací letouny. Čínské ministertvo obrany se k věci zatím nevyjádřilo.

Druhá čínská letadlová loď, nazvaná podle provincie Šan-tung, na konci prosince, krátce před prezidentskými a parlamentními volbami na ostrově, proplula Tchajwanskou úžinou. I tento krok označila Tchaj-pej za pokus o zastrašení. Ve vodách u Tchaj-wanu je poslední dobou aktivní též americké námořnictvo. V pátek, kdy poblíž ostrovy cvičily japonské stíhačky, proplul Tchajwanskou úžinou americký torpédoborec.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků