Hlavní obsah
 

Čína po zvolení Trumpa znervózněla, uklidnit ji přiletěl „starý přítel” Kissinger

Peking po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem neví, na čem je. Čínský prezident Si Ťin-pching proto oslovil „starého přítele čínského lidu“, někdejšího amerického ministra zahraničí Henryho Kissingera. Ten zůstává i 39 let po odchodu ze své funkce pro Číňany člověkem, který jim dokáže vysvětlit americké postoje a pohled na svět. A vysvětlovat přiletěl i nyní. Informovala o tom agentura Bloomberg.

 
Čína po zvolení Trumpa znervózněla, uklidnit ji přiletěl „starý přítel” Kissinger

„Dospěli jsme do klíčového bodu. My na čínské straně sledujeme situaci velmi podrobně. Doktore Kissingere, jsem jedno velké ucho a čekám, co mi řeknete o současné situaci ve světě a budoucnosti americko-čínských vztahů,“ řekl na úvod schůzky s 93letým politickým matadorem čínský prezident.

Henry Kissinger v 70. letech minulého století sehrál klíčovou roli v zachování míru a zasadil se o takzvanou politiku „détente”, tedy uvolnění napětí mezi Spojenými státy a Čínou, respektive tehdejším Sovětským svazem. V roce 1973 za to byl oceněn Nobelovou cenou míru.

Henry Kissinger s členem politbyra a obávaným šéfem Ústředního výboru pro disciplinární inspekci komunistické strany Wang Čchi-šanem.

Nyní má Kissinger za úkol vysvětlit, co čeká svět s Trumpem v Bílém domě. A Kissinger to zřejmě opět dokáže. Ve středu se v New Yorku s nastupujícím prezidentem sešel a politiku s ním probíral. [celá zpráva] Domů by měl naopak patrně nejúspěšnější diplomat v americké historii přivézt návod, jak číst politiku Pekingu.

V Číně byl Henry Kissinger od první klíčové návštěvy v roce 1971, kdy s tehdejším čínským vůdcem Mao Ce-tungem dojednával překvapivou státní návštěvu prezidenta Richarda Nixona, více než osmdesátkrát. A tamní média ho proto titulují „starým přítelem čínského lidu“.

Související téma:

Čínský prezident Si Ťin-pching

Foto: Jan Handrejch, Právo

Stěžejní roli Kissinger sehrál i v analýze politiky Sovětského svazu. A spekuluje se také o tom, že prezidentu Nixonovi rozmluvil svržení jaderné pumy na severní Vietnam.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků