Hlavní obsah
Číňané rychle tloustnou, přitom ještě před dvaceti lety problém v zemi neexistoval. Foto: Profimedia.cz

Čína čelí bobtnající explozi obezity

Nemocnice Aj-min pro úbytek tuku v čínském městě Tchien-ťin své poslání nezakrývá za eufemistický název. V současnosti tu je více než stovka pacientů s jediným cílem - zhubnout, napsal zpravodajský server BBC News. Jde přitom jen o jednu z mnoha nemocnic, klinik a táborů, které po celé Číně vyrostly, aby pomohly sílící armádě obyvatel trpících nadváhou či obezitou.

Číňané rychle tloustnou, přitom ještě před dvaceti lety problém v zemi neexistoval. Foto: Profimedia.cz
Čína čelí bobtnající explozi obezity

Boubelatí lidé jsou náchylnější k celé škále nemocí a už nyní zatěžují čínský systém zdravotní péče. S obdobnými problémy se potýká mnoho dalších zemí, ale v případě Číny je nezvyklé to, jakým způsobem tu obezita doslova explodovala; ještě před jednou generací netrpěl nadváhou v Číně skoro nikdo.

Liou Tchao je jedním z denních pacientů nemocnice Aj-min. Je mu teprve dvanáct let, ale než zahájil léčbu, vážil 115 kilogramů, což je zhruba o 40 kilo víc, než by člověk jeho výšky měl mít. Jeho léčba probíhá v tradičním čínském stylu - akupunkturou a masážemi. Masáže se starají o to, aby kůže zůstala pružná a smrskla se mu kolem pasu. Liou už za sebou má úspěšný začátek - během prvních dvou týdnů zhubnul devět kilo.

Odborníci připisují vinu za rostoucí počet dětí trpících nadváhou čínské politice jednoho dítěte. Podle jejích pravidel má mnoho rodin jen jednoho potomka, kterého rozmazluje.

Liou Tchao je jedináček a připouští, že byl zvyklý sníst, cokoli chtěl. Jeho maminka Su Ťin-na se už ale naučila držet ho na dietě. Obrovské večeře, při kterých si obvykle dvakrát přidal, nahradila zelenina a ovoce. Dopřát si tak může třeba meloun a misku vařené brokolice. Chutná mu to? "Je to hrozné. Vůbec to není sladké," stěžuje si.

Číňané nemají kdy a kde sportovat

Obtížnost učení lidí zdravější stravě je jeden z problémů, které podle odborníků brání pacientům s nadváhou hubnout. Podle paní Su ale má svůj díl viny i čínský vzdělávací systém, který věnuje jen minimální pozornost sportovním aktivitám. "Do školy odchází ráno v sedm a vrací se až v sedm večer," říká o Liouovi. "Když se nají a udělá si úkoly, je deset večer a čas na něco takového, jako je cvičení, rozhodně nezbývá."

Jedním z důvodů rostoucího počtu čínských tlouštíků je i ekonomický rozvoj země za posledních 30 let. "Materiální život lidí se zlepšil, jak se rozvinula společnost," říká doktor Jü Pao-sia z nemocnice Aj-min. "Vezměte si například jídlo. Teď mají lidé přístup ke všem produktům, je jich široká škála a lidi si zvykli koupit cokoli, na co mají chuť."

V zemi se rozvinula síť restaurací rychlého občerstvení i supermarketů a poklesla úroveň fyzické aktivity úměrně tomu, jak se lidé z venkova začali přesouvat do měst, kde tloustnou - mimo jiné i proto, že v městských oblastech je jen minimum veřejného prostoru, kde by mohli provozovat nějakou tělesnou aktivitu. A i tam, kde jsou například parky, se obvykle nesmí šlapat na trávník.

Obezita je spojována s celou řadou nemocí, jako je rakovina, srdeční choroby či cukrovka. Odhaduje se, že v Číně je nyní více než 90 miliónů diabetiků - tedy zhruba každý desátý dospělý obyvatel. To představuje problém pro celou společnost, která bude muset nakonec zaplatit víc peněz za jejich léčení.

"Bude to velká zátěž pro systém zdravotní péče, protože mnoho z těchto chorob vyžaduje dlouhé, individuální a nákladné léčení," říká Peter Ben Embarek ze Světové zdravotnické organizace (WHO).

Ještě před nedávnem přitom mnoho Číňanů nemělo dost jídla - a někteří stále ještě nemají. Při hladomoru začátkem 60. let minulého století zemřely milióny lidí; přesná čísla známá nejsou. Ale ekonomické reformy Čínu změnily. Změnily život místních lidí, z nichž mnozí jsou bohatší, než kdy snili - a tlustší, než by si mysleli.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků