Hlavní obsah

Chybné mapy na internetu málem vyvolaly ozbrojený konflikt

Chyba v mapách, které na internetu nabízí americká společnost Google, minulý týden málem vyvolala ozbrojený konflikt mezi Nikaraguou a Kostarikou. Nikaragujští vojáci údajně zmatení nepřesnou mapou překročili hranici s Kostarikou a vztyčili na jejím území vlajku. Kostarika nemá armádu, a na místo tak záhy dorazila početná policejní jednotka. Napětí způsobené nepřesnou mapou se dosud nepodařilo zažehnat, uvedl na svém blogu novinář americké stanice ABC News Kirit Radia.

Chybné mapy na internetu málem vyvolaly ozbrojený konflikt

Nikaragua nechce své vojáky stáhnout. Kostarický prezident již jejich přesun nazval invazí. K řešení problému byla přizvána Organizace amerických států. Navrhla, aby Nikaragujci sporné území opustili a aby obě strany zasedly k jednacímu stolu a určily, kudy hranice vede. Jak Nikaragua, tak Kostarika to ale zatím odmítají.

Google uvedl, že skutečně na své mapě objevil nepřesnost a slíbil, že vše napraví. Nicméně jeho mapy tento týden zažehly další podobný spor. Omylem totiž přiřkly Maroku neobydlený ostrov, spíše velkou skálu, nedaleko jeho pobřeží. Záhy firma mapy opravila a ostrov označila za španělský.

"Problém je v tom, že ostrov, kde až na pár koz nikdo není a kterému Španělé říkají Isla de Perejil (Petrželový ostrov) a Maroko zase Leila (Noc), je předmětem sporů obou zemí už roky. V roce 2002 se kvůli němu málem vojensky střetly," podotkl americký novinář.

Omylu se dopouštějí i oficiální instituce. Americký úřad pro zeměpisná jména v roce 2008 omylem uvedl, že není jasné, komu patří ostrovy Dokdo ležící mezi Jižní Koreou a Japonskem. Obě země si na ně činí nárok, Spojené státy ale dlouhodobě zastávají názor, že ostrovy jsou jihokorejské. Američané tehdy Jihokorejce musely několik dní uklidňovat zvýšeným diplomatickým úsilím.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků