Hlavní obsah
Jeptiška s rukama vzhůru se postavila mezi zásahovou jednotku a demonstranty v Barmě Foto: MYITKYINA NEWS JOURNAL, AP

Barmská junta se chystá propustit stovky vězňů

Barmská vojenská junta se chystá propustit stovky vězňů. Agentuře Reuters to řekl ředitel věznice v Rangúnu. Podle něj by věznici mělo opustit 700 lidí. Není ale jasné, zda mezi propuštěnými budou i lidé zatčení kvůli protestům proti vládě armády, která v únoru provedla puč a chopila se vlády v zemi.

Jeptiška s rukama vzhůru se postavila mezi zásahovou jednotku a demonstranty v Barmě Foto: MYITKYINA NEWS JOURNAL, AP
Barmská junta se chystá propustit stovky vězňů

Krátce po státním převratu v Barmě vypukly proti vládě vojáků protesty v ulicích a stávky. Podle opozičních aktivistů bylo kvůli vzdoru proti juntě zadrženo přes 5000 lidí. Další stovky pak zemřely při střetech s bezpečnostními složkami.

Mezi zatčenými jsou i představitelé předchozí civilní vlády, a to včetně opoziční vůdkyně a nositelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij. Su Ťij nyní čelí několika procesům, ve kterých jí hrozí dlouhé tresty odnětí svobody.

Armáda puč z 1. února odůvodnila tím, že listopadové parlamentní volby doprovázely rozsáhlé podvody a nepravosti. V hlasování s přehledem zvítězila Národní liga pro demokracii, která vedla vládu již v předchozím volebním období. Armáda převzala moc krátce před prvním zasedáním nového parlamentu, i když jí ústava garantovala vysoký počet křesel v paralmnetu a ovládala i silová ministerstva.

Kvůli vojenskému převratu vyhlásily státy a mezinárodní organizace proti Barmě sankce. Na sankčním seznamu Evropské unie skončil také šéf vojenské vlády generál Min Aun Hlain a OSN vyzvala země, aby do Barmy neprodávaly zbraně.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků