Hlavní obsah
Na začátku léčby byl stav pacienta vážný. Foto: Profimedia.cz

Bangladéšský „stromový muž“ chce amputaci rukou, bolí ho

Bangladéšan Abul Badžandar žádá kvůli nesnesitelné bolesti amputaci rukou. Osmadvacetiletý muž trpí chorobou, při níž se mu tvoří na rukou výrůstky připomínající kůru stromů. Muži nepomohla ani série 25 operací, při nichž lékaři odstranili bradavice o váze asi pět kilogramů.

Na začátku léčby byl stav pacienta vážný. Foto: Profimedia.cz
Bangladéšský „stromový muž“ chce amputaci rukou, bolí ho

Příčina choroby může být dědičná, případně postihuje také lidi s výrazně oslabenou imunitou.

Bývalého řidiče rikši si všimla média po celém světě už před třemi roky, kdy byl poprvé přijat do nemocnice. Lékaři z univerzitní nemocnice v Dháce ho po 25 operacích prohlásili za vyléčeného, ale mladý muž se s nemocí potýkal dál a letos v lednu byl znovu hospitalizován.

„Už tu bolest neunesu. Nemohu spát. Požádal jsem lékaře, aby mi ruce uřízli, aby se mi alespoň ulevilo,“ řekl Badžandar. Zákrok mu schvaluje i jeho matka. „Alespoň se zbaví bolesti. Je to peklo,“ říká.

Lékaři se rozhodují 

Na nohou stromového muže bradavice tolik netrápí, nejsou tak rozšířené jako na horních končetinách. Badžandar by chtěl zkusit léčbu v zahraničí, ale nemá na ni prostředky. Všechny dosavadní operace platila bangladéšská vláda.

Samanta Lal Sen, šéf oddělení plastické chirurgie, kde se jeho případem zabývají, uvedl, že postup nyní posoudí komise sedmi lékařů. „Řekl nám svůj názor. Ale my rozhodneme, co je pro něj nejlepší řešení,“ uvedl.

Předloni v Dháce léčili desetiletou bangladéšskou dívku Sahanu Khatanovou, jejíž kůže se rovněž začala podobat kůře stromů. I u ní lékaři mluvili po operaci o úspěchu, ale její otec později uvedl, že dívce bradavice narostly znovu, dokonce ve větším počtu podobně jako Badžandarovi. Další léčbu rodina dívky odmítla s tím, že nechce, aby strávila dětství v nemocnici.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků