Hlavní obsah

Atentátník z Bombaje s odvoláním neuspěl a čeká ho popraviště

Indický nejvyšší soud zamítl odvolání jediného přeživšího ze skupiny mužů, kteří na podzim 2008 v Bombaji rozpoutali třídenní teror, během něhož zemřelo 165 lidí. Čtyřiadvacetiletého Pákistánce Muhammada Adžmála Amira Kasaba tak čeká poprava, pakliže mu ještě neudělí milost prezident, informovala ve středu stanice BBC.

Atentátník z Bombaje s odvoláním neuspěl a čeká ho popraviště

Kasab tvrdí, že mu soud nižší instance upřel právo na spravedlivý proces a obžaloba nepředložila jasné důkazy. Bylo to jeho druhé odvolání. S tím prvním neuspěl v únoru 2011. Atentátník ještě může požádat o milost indického prezidenta Pranába Mukherdžího.

Kasab rozpoutal spolu s devíti dalšími osobami teror v bombajských ulicích a vybraných objektech 26. listopadu 2008. Skupina byla vyzbrojena automatickými puškami i granáty. Obléhání centra města včetně luxusních hotelů, židovského střediska a hlavního nádraží trvalo 60 hodin.

Kasab útočil s kumpánem na nádraží, kde zabili 52 lidí. V květnu 2010 mu indický soud uložil trest smrti za vraždy, terorismus a rozpoutání války proti Indii.

Útoky v Bombaji zvýšily napětí mezi tradičními rivaly Indií a Pákistánem. Podle Indů útoky zorganizovala radikální organizace Laškar-e-taíba, která mohla v Pákistánu působit navzdory oficiálnímu zákazu. Pákistán nejprve nařčení popíral, později ale přiznal, že útoky byly zčásti naplánovány na jeho území a Kasab je jeho občanem.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků