Hlavní obsah

Atentát na místopředsedu pákistánského senátu si vyžádal 25 obětí

Nejméně 25 lidí zahynulo v pátek v pákistánské provincii Balúčistán při atentátu na konvoj místopředsedy pákistánského Senátu Abdula Ghafúra Haidárího. Politik je mezi 35 zraněnými a byl přepraven do Kombinované vojenské nemocnice (CMH) v Kvétě. K činu se přihlásil Islámský stát přes tiskovou agenturu Amak.

Atentát na místopředsedu pákistánského senátu si vyžádal 25 obětí

Počet obětí nemusí být konečný. Deset lidí je podle místního zdravotnického představitele Šíra Ahmada Satakzaího v kritickém stavu. Řekl to, když oznamoval aktuální bilanci obětí.

Podle místního policejního šéfa Ghazanfara Alího Šáha to vypadá, že na konvoj zaútočil sebevražedný atentátník. Pákistánská televize GEO i list Daily Pakistan však uvedly, že u silnice byla nastražena nálož. Vybuchla u města Mastung ležícího asi 50 kilometrů od balúčistánské metropole Kvéty, když se Haidárího kolona vracela z promoce studentů náboženské školy. K útoku došlo hned na začátku cesty zpět,” řekl mluvčí balúčistánské provinční vlády Anvar Hak Kakar.

Místopředseda senátu Haidárí po atentátu řekl televizi al-Džazíra, že exploze byla velmi silná. „Seděl jsem na předním sedadle. K explozi došlo u mého vozu. Dveře byly po výbuchu vpáčené. Zasáhly mě střepy z čelního skla, ale neutrpěl jsem díkybohu žádné vážnější zranění.”

I když sám utrpěl jen lehké zranění, je smutný z počtu obětí, mezi nimiž je i jeho řidič. Je přesvědčen, že útok byl namířen proti němu. Abdul Malik, vůdce náboženské strany JUI-F, ke které Haidárí patří, řekl televizi GEO, že tajemník senátu žádal o pancéřované vozidlo, ale nebylo mu poskytnuto.

Místopředseda pákistánského senátu Haidárí na archivním snímku

Foto: Reuters

JUI-F je pravicová náboženská sunnitská strana, která je v koaliční vládě. Má názorově blízko k Tálibánu.

Neklidný Balúčistán

Balúčistán, který je bohatý na ropu, zemní plyn a nerosty, je od roku 2004 dějištěm konfliktu mezi separatisty a pákistánskou armádou. V Balúčistánu, který hraničí s Afghánistánem a Íránem, rovněž operují Tálibán a Islámský stát. Loni zasáhla provincii vlna útoků, která si vyžádala 180 životů.

Pákistánští vojáci a polictsé na místě atentátu v Balúčistánu

Foto: Naseer Ahmed, Reuters

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků