Hlavní obsah
Serž Sargsjan (na snímku z roku 2016). Foto: Dmitri Lovetsky, ČTK/AP

Arménský premiér vyslyšel volání ulice a rezignoval

Arménský premiér Serž Sargsjan v pondělí oznámil, že odstupuje z funkce ministerského předsedy. Podle agentur tak učinil po více než desetidenních protivládních masových protestech.

Serž Sargsjan (na snímku z roku 2016). Foto: Dmitri Lovetsky, ČTK/AP
Arménský premiér vyslyšel volání ulice a rezignoval

„Chci se obrátit k těm, kteří požadují mé odvolání. (Vůdce opozice) Nikol Pašinjan měl pravdu, já jsem se mýlil. Existuje několik řešení této situace, ani jedno z nich však není pro mě. Odcházím proto z funkce premiéra a hlavy státu,“ cituje agentura TASS ze Sargsjanova prohlášení.

Demonstrace vyvolalo Sargsjanovo rozhodnutí ujmout se po deseti letech strávených na postu prezidenta funkce premiéra a převést na sebe část pravomocí, které do té doby náležely hlavě státu.

Dva týdny protestů

Masové protesty, které na řadě míst v Arménii propukly už 13. dubna, organizuje opoziční předák Nikol Pašinjan. Ten se v neděli se Sargsjanem krátce sešel. Když ale trval na tom, že bude jednat výlučně o odstoupení šéfa kabinetu, Sargsjan schůzku ukončil. Do ulic pak vyšly desetitisíce lidí.

Serž Sargsjan, který do funkce nastoupil teprve nedávno po deseti letech v úřadu prezidenta, loni prosadil zrušení prezidentského systému a jeho nahrazení systémem parlamentním. Podle opozice si tím chtěl udržet vlastní vliv nad politikou.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků