Hlavní obsah
Americký torpédoborec USS Bainbridge je nasazen v boji s piráty. Foto: Reuters

Americký kapitán se pokusil utéci pirátům, ti ho chytili

Kapitán Richard Philips se pokusil utéci somálským pirátům, kteří ho zadržují kvůli výkupnému. Ze člunu, kde ho zadržují, skočil do vod Indického oceánu, piráti jej ale chytili. Akce se odehrála příliš rychle, aby mohli zareagoval námořníci z amerického torpédoborce USS Bainbridge.

Americký torpédoborec USS Bainbridge je nasazen v boji s piráty. Foto: Reuters
Americký kapitán se pokusil utéci pirátům, ti ho chytili

 Americké válečné námořnictvo uvedlo, že 53letý kapitán Richard Phillips vyskočil ze záchranného člunu, kde je vězněn. Pirátům se v Indickém oceánu pokoušel uplavat, ale ti jej brzy dostihli.

Útěk zpozorovala i posádka amerického torpédoborce USS Bainbridge, který se pokouší dosáhnout záchrany kapitána, ale akce se odehrála příliš rychle na to, aby válečná loď mohla zasáhnout. Kapitán se při pokusu o útěk nezranil.

Kapitán lodi Richard Phillips

Foto: Reuters

Kapitán lodi Richard Phillips
FOTO: Reuters

Zatím není jasné, jak se kapitán dostal do rukou pirátů, zda byl unesen při středečním útoku pirátů na americkou loď Maersk Alabama, který byl posádkou odražen, či se jim vydal dobrovolně, aby zachránil loď i posádku, jak tvrdí jeho švagrová. [celá zpráva]

Kapitán stále komunikuje s americkým námořnictvem pomocí rádia. Byly mu shozeny nové baterie.

USA vysílají do  oblasti další válečné lodě

Spojené státy zvažují použití síly vůči pirátům. Do oblasti vzdálené asi 600 kilometrů od somálského hlavního města Mogadiša míří fregata USS Halyburton s dvěma vrtulníky a další lodě. Piráti ale satelitním telefonem agentuře Reuters sdělili, že pokud na ně americké jednotky zaútočí, budou se bránit. Američtí námořníci i specialisté z Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) s piráty dále vyjednávají.

Loď Maersk Alabama na archivním snímku

Foto: Reuters

Loď Maersk Alabama na archivním snímku
FOTO: Reuters

Pozice pirátů je slabá, mají jen jednoho rukojmího a gumovému člunu došlo palivo. Přesto Američané váhají s útokem. Podle amerického ministra obrany Roberta Gatese je důvod nasnadě: „Bezpečný návrat kapitána má nejvyšší prioritu.“ Z tohoto důvodu se neočekává ani velké nasazení amerických sil v boji.

Nejhorší scénář pro americkou vládu

Nelze ani vyloučit, že by americké námořnictvo s piráty začalo vyjednávat, i když USA zastávají jasné stanovisko - teroristům se neustupuje. Vyjednávat může společnost, jejíž loď byla unesena a pro kterou kapitán pracuje.

Postoj USA vysvětlil Juan Carlos Zarate, jenž byl tajemníkem bezpečnostního poradce amerického prezidenta George Bushe: „Spojené státy mají jasnou politiku - žádné ústupky, to je ale něco jiného než žádná jednání. Znamená to žádné výkupné, žádné poskytování hodnot výměnou za bezpečný návrat rukojmí. Spojené státy mají jasný pocit, že když začnete platit výkupné, je to základ toho, že vytvoříte z únosů odchod. Toto je noční můra americké vlády, je to případ, kdy může být do jednání zapojena třetí strana.“

Nákladní plavidlo Maersk Alabama, které převáží potravinovou pomoc pro Ugandu a Somálsko, už z místa útoku odplulo a pod ochranou amerických námořníků míří podle původního plánu do keňské Mombasy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků