Hlavní obsah
Afghánský voják na hlídce Foto: Mohammad Ismail, Reuters

Afghánistán v ohni. Tálibán zaútočil na dvě základny, přes 60 mrtvých

Afghánské hnutí Tálibán zaútočilo od začátku týdne na dvě základny afghánských bezpečnostních sil a pozabíjelo přes šedesát jejich příslušníků, uvedly afghánská televize Tolo a americká CBS. Po pondělním útoku v provincii Farjád zaútočil Tálibán ve středu v provincii Baghlán.

Afghánský voják na hlídce Foto: Mohammad Ismail, Reuters
Afghánistán v ohni. Tálibán zaútočil na dvě základny, přes 60 mrtvých

Při útoku na základnu Allahuddín v Baghlánu bylo podle středečního vyjádření televize Tolo zabito „35 vojáků a deset místních policistů“. Uvedl to zdroj z policie, oficiálně policie jen potvrdila útok bez sdělení počtu obětí. Armáda se nevyjádřila.

Provincie Baghlán

Foto: David Ryneš, Novinky

Porážka ve Farjábu

V noci na úterý se po třídenním obléhání vzdala posádka základny Činaja v provincii Farjáb. Do rukou Tálibánu se vydalo čtyřicet vojáků, když se jim nedostalo žádné podpory, došla jim munice, zásoby i voda.

Afghánský voják na kontrolním stanovišti na silnici do Ghazní v provincii Vardak

Foto: Mohammad Ismail, Reuters

Mluvčí ministra obrany Ghafúr Ahma Džavíd přiznal stanici CBS, že základna, kde bylo 140 vojáků, padla do rukou Tálibánu. Podle něj padlo 17 vojáků a 19 dalších bylo zraněno.

Provincie Farjáb

Foto: David Ryneš, Novinky

Předseda rady provincie Farjáb Mohammad Tahir Rahmání potvrdil, že se vojáci vzdali. Podle něj je padlých a zraněných dohromady 43.

Mluvčí Tálibánu Zabiulláh Mudžáhid, který potvrdil, že na základnu zaútočil právě Tálibán, řekl, že se vzdalo 57 vojáků a dalších 17 bylo zajato během bitvy. Dodal, že se hnutí zmocnilo osmi vozidel humvee.

Ghazní je už pod kontrolou vládních sil

V úterý se po pěti dnech podařilo pozemním silám s podporou vrtulníků vytlačit hnutí Tálibán z města Ghanzí, které je správním střediskem stejnojmenné provincie. Jednotky ve městě, ze kterého utekly stovky lidí, pátrají po zbylých tálibech.

Provincie Ghazní

Foto: David Ryneš, Novinky

Mluvčí amerických sil v Afghánistánu Martin O´Donnel v úterý uvedl, že město je pod kontrolou vládních sil a „dnes nebyla zaznamenána žádná aktivita nepřítele.“ Přiznal, že někteří bojovníci Tálibánu jsou stále ve městě, ale ti nepředstavují hrozbu, která by mohla vést k jeho pádu. Ohrožují však obyvatele, s nimiž si vyřizují účty. Do operace podle O´Donnela musely být nasazeny i bitevní vrtulníky AH-64 Apache 101 vzdušné výsadkové divize: „Americké vzdušné síly zabily od 10. srpna více než 220 tálibů.“ Padlo ale nejméně sto afghánských vojáků a policistů.

Provincie Zábul

Foto: David Ryneš, Novinky

Ghazní je důležité, protože leží na silnici číslo jedna spojující Kábul s Kandahárem. Silnice však není bezpečná. Tálibán napadl v úterý kontrolní stanoviště na této silnici u města Kalát v provincii Zábul. Při útoku padlo sedm policistů a další dva byl zraněni. Podařilo se zabít sedm z útočníků.

Další útoky podnikl Tálibán v provincii Lógar.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků