Přehlídka ukázala, že KLDR skutečně nyní klade důraz na rozvoj ekonomiky země. Téměř polovina prostoru ale údajně byla věnována „úsilí civilistů na pozvednutí ekonomiky”, uvedla agentura AP.

Severokorjská samohybná děla na přehlídce

Severokorejská samohybná děla na přehlídce

FOTO: Kin Cheung, ČTK/AP

Přehlídka byla ostře sledována, protože mohla naznačit, jak vážně to míní Severní Korea s denuklearizací Korejského poloostrova, kterou slíbil vůdce Kim Čong-un při setkání s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem i americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Velkolepá prezentace balistických raket by byla mnohými vnímána jako provokace, uvedla stanice BBC.

Rakety na přehlídce byly jen krátkého doletu

Rakety na přehlídce byly jen krátkého doletu.

FOTO: Kin Cheung, ČTK/AP

I přes absenci mezikontinentálních raket označila agentura AP průvod centrem Pchjongjangu za „obří”. Raket sice bylo méně, ale nechyběly tanky, a hlavně velké množství jednotek pochodujících parádním krokem.

Přehlídka v Pchjongjangu

Přehlídka v Pchjongjangu

FOTO: Kin Cheung, ČTK/AP

Důraz na hospodářství podle AP podtrhuje novou strategii severokorejského vůdce Kim Čong-una, který nyní upřednostňuje rozvoj ekonomiky. Ranní přehlídky se zúčastnil, ale nepromluvil k davům. Projev předsedy parlamentu Kim Jong-nama se nesl v umírněném duchu.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un se při přehlídce držel za ruku s čínským hostem Li Čan-šuem.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un se při přehlídce držel za ruku s čínským hostem Li Čan-šuem.

FOTO: Kin Cheung, ČTK/AP

Už v sobotu večer se konaly velké spartakiádní hry na stadiónu, jichž se účastnily tisíce Severokorejců. I tato slavnost, obnovená po pěti letech, se zaměřovala na rozvoj ekonomiky. Zájem o ni byl značný, cena lístků stoupla z původních 2500 korun na osminásobek.

Oslav se účastnila také čínská delegace.