Nové a dosud nejtvrdší sankce, které odhlasovaly i Rusko a Čína a na jejichž základě může země přijít až o třetinu ročních příjmů z exportu, podle režimu v Pchjongjangu představují „agresivní narušení suverenity“ země. Státní agentura uvedla, že Severní Korea má právo na odvetnou „spravedlivou akci“. Odveta prý bude „tisícinásobná”.

Vláda v prohlášení dodala, že Severní Korea nepřistoupí na jednání o svém jaderném programu, dokud se k ní Spojené státy budou chovat nepřátelsky. Pohrozila, že by mohla zaútočit: „Není větší chyba, než když si Spojené státy myslí, že je jejich území za oceánem v bezpečí.“

Jižní Korea prý není upřímná

Pchjongjang nepřistoupí ani na jednání s Jižní Koreou, vyplynulo po nedělní schůzce ministrů zahraničí obou Korejí na okraji summitu ASEAN na Filipínách. Jihokorejská ministryně zahraničí Kang Kjong-wha potvrdila nabídku nové vlády v Soulu k rozhovorům, kterou však její severokorejský protějšek Ri odmítl a návrh označil za neupřímný.

Jihokorejský prezident Mun Če-in se zároveň dohodl s americkým prezidentem Donaldem Trumpem v telefonickém rozhovoru na tom, že budou pokračovat ve vyvíjení maximálního tlaku na Severní Koreu.