Loď, která podle některých zdrojů ponese jméno provincie Šan-tung, byla postavena v přístavu Ta-lien na severovýchodě země. Jedná se o první letadlovou loď navrženou a stavěnou přímo v Číně. Její stavba začala v roce 2014, předloni Čína potvrdila její existenci. Spuštěna na vodu byla po nedělních oslavách 68. výročí založení čínského námořnictva. Do výzbroje by měla být zařazena v roce 2020.

Druhá čínská letadlová loď Šan-tung

Druhá čínská letadlová loď Šan-tung

FOTO: China Stringer Network, Reuters

Svou první letadlovou loď Liao-ning zařadila čínská armáda do aktivní služby v září 2012 a loni v listopadu ji označila za bojeschopnou. Toto 300 metrů dlouhé plavidlo získala úpravou staré sovětské letadlové lodi Varjag, zakoupené v roce 1998 od Ukrajiny bez motorů, navigace a zbrojního vybavení.

Druhá čínská letadlová loď Šan-tung

Druhá čínská letadlová loď Šan-tung

FOTO: China Stringer Network, Reuters

V první polovině ledna se Liao-ning zúčastnil vojenského cvičení v Jihočínském moři. Peking si klade nároky na 90 procent rozlohy Jihočínského moře a na sporných útesech tam buduje umělé ostrovy. Expanzivní politika Číny, která se kvůli ní dostala do sporu se svými sousedy, zneklidnila i USA. Jihočínským mořem vedou významné námořní trasy, je bohaté na ryby a pravděpodobně se pod jeho dnem skrývají naleziště ropy a plynu.

Cestou zpět do vlasti Liao-ning proplul Tchajwanským průlivem, jenž od sebe odděluje pevninskou Čínu a ostrov Tchaj-wan, který Peking považuje za svou odštěpeneckou provincii a kterému v případě vyhlášení nezávislosti hrozí vojenským útokem.