Čtyřiatřicetiletý brazilský muslim libanonského původu Chaer Kalaoun byl zadržen na předměstí Ria de Janeiro a byl obviněn z podpory terorismu. Podle policie, která jej sledovala od roku 2014, měl v plánu odjet do Sýrie a připojit se k IS.

Sedmnáctiletého mladíka zatkli policisté v městečku Morrinhos ve státě Goiás v centrální Brazílii. Důvodem bylo jeho spojení se skupinou, která se na internetu domlouvala na spáchání atentátu během her a dávala najevo sympatie k IS. Většina jejích členů byla zadržena už minulý čtvrtek.

Zadrženo 13 lidí

Podle úřadů bylo již celkem zadrženo 13 lidí viněných z přípravy atentátu v průběhu olympiády.

Brazílie vytvořila před dvoutýdenními hrami protiteroristické centrum a spolupracuje s bezpečnostními agenturami z USA, Británie, Francie, Španělska, Belgie, Paraguaye a Argentiny. Posílena byla například bezpečnost na letištích.

Úřady očekávají, že na olympiádu přijede do Ria de Janeiro kromě deseti a půl tisíce sportovců také přes půl miliónu zahraničních turistů. Na jejich bezpečnost má dohlížet na 85 000 policistů a vojáků, což je skoro trojnásobek proti minulým olympijským hrám v Londýně.