Hlavní obsah

Boj prezidenta s viceprezidentem v Jižním Súdánu má 272 obětí, zasedne Rada bezpečnosti

Juba/New York

Počet obětí bojů v metropoli Jižního Súdánu Jubě vzrostl na 272, mezi mrtvými je 33 civilistů. Informovala o tom v neděli agentura Reuters s odvoláním na vládní zdroje. Střety mezi ozbrojenými silami a stoupenci dvou etnických vůdců trvají od čtvrtka a napětí se zvyšuje.

Foto: Reuters, Reuters

Prezident Jižního Súdánu Salva Kiir (vpravo) a viceprezident Riek Machar (L) na archivním snímku z letošního dubna

Článek

Sídlo viceprezidenta Rieka Machara bylo v neděli odpoledne podle jeho mluvčího napadeno oddíly prezidenta Salvy Kiira. Situací v zemi se bude ještě během dne na podnět Spojených států zabývat Rada bezpečnosti OSN, uvedli diplomaté.

Vývoj v Jižním Súdánu vyvolává obavy z obnovení občanské války, která skončila loni v srpnu.

"Nepřetržité boje pokračují asi od 08:25 s těžkými zbraněmi v okolí mise OSN," napsali dopoledne na twitteru zástupci mírové mise OSN (UNMISS), v jejímž sídle vyhledaly úkryt před boji v ulicích stovky lidí. Mise později uvedla, že její sídlo bylo zasaženo střelbou z ručních i těžkých zbraní. Podle jednoho ze svědků, jehož citovala na svém webu televize Al-Džazíra, byly při bojích v ulicích tanky, ozývala se střelba a střílelo se i z vrtulníků.

Podle Reuters se intenzivní střelba ozývala také v okrajových čtvrtích Gudele a Jebel, kde jsou kasárna oddílů někdejších povstalců loajálních viceprezidentovi Macharovi. "Rezidence dr. Machara byla dnes dvakrát napadena střelbou z tanků a vrtulníků z Kiirovy strany," telefonoval Reuters Macharův mluvčí James Gatdet Dak. Dodal, že později se situace uklidnila.

Strana prezidenta Kiira na sdělení Macharova tábora o napadení neodpověděla. Kiirův ministr informací Michael Makuei předtím prohlásil, že situace je pod kontrolou.

Vůdci jednali, jejich ochranky po sobě střílely

Střety vypukly ve čtvrtek, kdy oddíly věrné Kiirovi zastavovaly automobily Macharových stoupenců a chtěly je prohledávat, což vedlo k ozbrojeným střetům. V pátek se do vzájemné přestřelky pustily ochranky obou vůdců, kteří právě jednali v prezidentském paláci o zmírnění napětí. Cílem schůzky bylo uklidnit situaci po čtvrteční smrti pěti vojáků, která byla podle jihosúdánských vládních zdrojů důsledkem nedorozumění.

Střelba v Jubě pokračovala v pátek až do noci v okolí mise OSN (UNMISS), kde se ukrylo nejméně tisíc civilistů. V areálu mise byla ošetřena řada zraněných, z nichž nejméně jeden člověk zemřel. Některé mezinárodní organizace, například Mezinárodní měnový fond (MMF), evakuovaly své zaměstnance a jejich rodiny do keňské metropole Nairobi.

Keňa vyzvala oba vůdce, aby vyřešili krizi a odsunuli těžké zbraně a vojenské jednotky z civilních oblastí metropole. Mluvčí keňského prezidenta Manoah Espisu řekl, že Keňa je připravena pomoci k obnovení pořádku v Jubě.

Právě v sobotu se původně obyvatelé Jižního Súdánu chystali slavit páté výročí vzniku jejich státu, který vznikl rozdělením tehdy největší africké země Súdánu. V prosinci 2013 ale vypukla v Jižním Súdánu občanská válka poté, co prezident Kiir obvinil svého bývalého viceprezidenta Machara z pokusu o převrat. Ozbrojený konflikt měl i etnické pozadí: za Kiirem stojí příslušníci jeho kmene Dink, Machara podporují Nuerové.

Letos v dubnu se Machar vrátil do metropole Juby jako viceprezident v nové vládě národní jednoty, která vznikla na základě mírové dohody ze srpna 2015, jež měla ukončit válku v zemi. Ta si vyžádala na 300 000 obětí a přes milión lidí vyhnala z domovů.

Reklama

Související články

Výběr článků

Načítám