„Jedním z důvodů, proč to nevylučujeme, je možná hrozba Severní Koreje proti Jižní Koreji,“ řekl Einhorn, který působil na ministerstvu zahraničí jako zvláštní poradce pro nešíření atomových zbraní a zúčastnil se i jednání o íránském jaderném programu. Zdůraznil, že USA nikdy nepřijaly politiku, že nepoužijí jadernou zbraň jako první.

„Spojené státy řekly, že jsou připraveny použít jadernou zbraň jako první, ať už v Evropě, nebo ve Východní Asii, aby podpořili Jižní Koreu a Japonsko. To zůstává americkou politikou,“ dodal na výročním fóru Institutu Asan pro politická studia.

Einhorn zdůraznil, že Spojené státy jsou dál zavázány chránit Jih, který čelí rostoucím provokacím, že strany Severní Koreje.

KLDR hrozí jadernými zbraněmi, USA nespí

Severokorejské ministerstvo zahraničí vydalo v úterý prohlášení, podle nějž země potřebuje „silný jaderný odstrašovací prostředek”, aby mohla čelit americkému nepřátelství a hrozbám.

„Neustávající krajně nepřátelská politika, jaderné hrozby a vydírání KLDR ze strany USA povedou Severní Koreu pouze k tomu, že zásadním způsobem posílí svou schopnost jaderného úderu,” uvedlo ministerstvo v prohlášení, z nějž citovala oficiální tisková agentura KCNA.

Spojené státy řekly, že jsou připraveny použít jadernou zbraň jako první.někdejší poradce ministerstva zahraničí USA pro nešíření atomových zbraní Robert Einhorn

Americký prezident Barack Obama prohlásil v rozhovoru pro televizi CBS, že Spojené státy plánují svoji protiraketovou obranu zaměřit právě proti střelám KLDR. „Věnujeme podstatně víc času rozmísťování našich protiraketových systémů, ... které dokážou přinejmenším zablokovat hrozbu představovanou KLDR,” uvedl šéf Bílého domu.

Hrozbu ze strany Severní Koreje ovšem Obama označil za „relativně nízkou”.

KLDR chystá test balistické rakety středního doletu

Severní Korea připravuje další test nové rakety středního doletu Musudan, oznámila v úterý jihokorejská agentura Jonhap s odvoláním na nejmenované úřední zdroje v Soulu. „Byly detekovány známky toho, že Severní Korea připravuje start další rakety Musudan po předchozím neúspěšném pokusu na narozeniny Kim Ir-sena,“ řekl agentuře Jonhap nejmenovaný vládní zdroj.

Další zdroj dodal: „Severní Korea zřejmě odpálí střelu Musudan v blízké budoucnosti.“

Před prvním neúspěšným testem podniknutým 15. dubna připravila KLDR na odpalovací rampy dvě rakety Musudan. [celá zpráva]

„Zbylá vypadá, že čeká na start,“ uvedl první zdroj.

Mluvčí ministerstva obrany, ale zprávy zpochybnil s tím, že o tom nemá žádné špionážní informace.

Jihokorejský voják prochází kolem obrazovky s programem o sebverokorejských raketách

Jihokorejský voják prochází kolem obrazovky s programem o sebverokorejských raketách.

FOTO: Ahn Young-joon, ČTK/AP

Jihokorejské špionážní služby jsou přesvědčeny, že KLDR má asi třicet střel Musudan. Jde o rakety s doletem 3000 až 4000 kilometrů, které mohou zasáhnout nejen Jižní Koreu a Japonsko, ale i Guam.

Pátý jaderný test je prý připraven

Jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje v úterý bez dalších podrobností prohlásila, že KLDR dospěla v přípravách na svůj pátý jaderný test do závěrečné fáze a může ho provést, jakmile se pro to rozhodne. Varování o možném pátém testu se objevují už déle než týden. [celá zpráva]

Aktuální satelitní snímek severokorejské jaderné střelnice s automobily před budovou do níž ústí podzemní tunel, kde se může uskutečnit jaderný výbuch

Aktuální satelitní snímek severokorejské jaderné střelnice s automobily před budovou, do níž ústí podzemní tunel, kde se může uskutečnit jaderný výbuch.

FOTO: ČTK/AP

Experti tehdy uvedli, že test by mohl být proveden ještě před zahájením květnového sjezdu Korejské strany práce, aby si Kim Čong-un upevnil svou moc.

Pak varovala, že v případě pátého testu by KLDR čelila dalším sankcím a ještě tvrdšímu tlaku mezinárodního společenství.

Severokorejská balistická raketa vypuštěná z ponorky

Severokorejská balistická raketa vypuštěná z ponorky

FOTO: KCNA, Reuters

Čtvrtý nukleární test uskutečnil Pchjongjang v lednu. Experti spekulují, že by nyní mohla chtít KLDR otestovat zmenšené nálože vhodné do hlavic balistických raket. Pchjongjang oznámil, že dokončil jejich vývoj.

O víkendu KLDR otestovala balistickou raketu vypuštěnou z ponorky. Zatím není jasné, jak test dopadl. [celá zpráva]