Předseda ICMP Thomas Miller podle agentury AP řekl, že je téměř nemožné odhadnout, kolik pohřešovaných ve světě ve skutečnosti je. Každoročně však prý zmizí tisíce lidí.

Předpokládá se, že jde o oběti násilí, které zatím nebyly nalezeny. Může jít ale také o osoby, které zmizely vinou organizovaného zločinu, jako například ve válkách mezi drogovými gangy v Mexiku, nebo při občanské válce v Sýrii. Tam velkou roli ale sehrává také chaos, vzniklý velkou uprchlickou vlnou, která vyhnala z domovů milióny lidí.

Člen pracovní skupiny OSN pro násilná a nedobrovolná zmizení Jeremy Sarkin na konferenci mimo jiné řekl, že pokud se otázka pohřešovaných lidí neřeší, ohrožuje to mír i v zemích, které se z ozbrojených konfliktů dostávají.

Podle nizozemského ministra zahraničí Franse Timmermanse by pomohlo, kdyby na problematiku nezvěstných dohlížela ICMP, která by byla povýšena na mezinárodně uznávanou organizaci i formálně a z pohledu mezinárodního práva.

ICMP vznikla jako nevládní organizace v roce 1996 a původně se zabývala pátráním po pohřešovaných z bojů v bývalé Jugoslávii v první polovině 90. let. Její aktivita se ale podstatně rozšířila a i ve spolupráci s Interpolem působí v současnosti například v Iráku, Libyi, Chile nebo na Kypru.