Hlavní obsah
Běloruský prezident Alexander Lukašenko Foto: Nikolai Petrov, ČTK/AP

Žiju a neutekl jsem. A vy se vraťte do práce, vzkázal Bělorusům Lukašenko

Jsem naživu a nejsem v zahraničí. Touto větou v pátek zahájil běloruský prezident Alexander Lukašenko své prohlášení, v němž reagoval na spekulace některých médií, že opustil zemi. Současně varoval před následky stávek, které v souvislosti s protesty proti falšování výsledků voleb zachvátily státní podniky, píše agentura DPA.

Běloruský prezident Alexander Lukašenko Foto: Nikolai Petrov, ČTK/AP
Žiju a neutekl jsem. A vy se vraťte do práce, vzkázal Bělorusům Lukašenko

„Za prvé, jsem stále naživu a nejsem v zahraničí,“ prohlásil Lukašenko. Varoval, že stávky, které se rozhořely v mnohých státních podnicích, ekonomiku země výrazně poškodí. Světové hospodářství se podle Lukašenka po pandemii koronaviru začíná zotavovat a „všichni bojují o trhy“. „Pokud přestaneme pracovat, už nikdy neobnovíme výrobu. Nikdy,“ řekl.

„Je třeba lidem říci, že toto je jediná šance na záchranu společnosti,“ dodal. Jedině tak mohou podle něj živit své rodiny.

Pozorovatelé se domnívají, že Lukašenka by mohla smést z vedení státu celonárodní stávka, píše agentura DPA.

Běloruský ministr zahraničí Uladzimir Makej v pátek uvedl, že Minsk je připraven vést „konstruktivní a objektivní dialog“ se zahraničními partnery o situaci po prezidentských volbách.

Vůli k dialogu se zahraničními představiteli Makej vyjádřil při telefonickém rozhovoru se svým švýcarským protějškem Ignaziem Cassisem.

Od noci na pondělí se v Bělorusku protestuje proti falšování výsledků prezidentských voleb, v nichž pošesté vyhrál autoritářský prezident Alexandr Lukašenko. Hlavní opoziční kandidátka Svjatlana Cichanouská však výsledky neuznala, požádala o přepočítání hlasů a následně byla donucena k odjezdu do zahraničí. V reakci na výsledky voleb vyšly do ulic běloruských měst tisíce lidí, proti nimž tvrdě zasáhla policie. Nejméně dva demonstranti zemřeli a na 7000 bylo zatčeno. Vedení země slíbilo, že zadržené propustí na svobodu. Část byla v pátek v časných ranních hodinách propuštěna.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků