Hlavní obsah
Mary Ellisová Foto: Profimedia.cz

Zemřela válečná pilotka Mary Ellisová, bylo jí 101 let

Ve věku 101 let zemřela v úterý v Anglii válečná pilotka Mary Ellisová. Informovala o tom BBC s tím, že žena skonala na ostrově Wight. Ellisová spolu s dalšími 166 pilotkami patřila do skupiny žen, které v rámci britských vzdušných sil sloužily v Pomocné letecké přepravní službě (ATA). Na letiště Královského letectva (RAF) přepravovaly z továren nové letouny. Díky nim mohli být piloti nasazováni především do bojových akcí.

Mary Ellisová Foto: Profimedia.cz
Zemřela válečná pilotka Mary Ellisová, bylo jí 101 let

Pomocná letecká přepravní služba vznikla už v roce 1939. V první polovině roku 1940 u útvaru sloužilo 26 dívek. Ellisová se dostala k ATA v roce 1941, když zareagovala na inzerát v rádiu BBC.

Během výcviku zvládla spitfiry, hurricany a harvardy. Poté byla převelena do Hamble na jižním pobřeží. Ženy u ATA létaly s minimálním vybavením, Ellisová měla k dispozici pouze kompas, mapu a stopky.

Pomocná letecká přepravní služba přemístila během války celkem 308 567 letadel. Sama Mary jich převezla kolem tisícovky, napsal server listu Telegraph.

O tom, že to byla náročná práce, svědčí to, že se konce války nedožilo 143 pilotů ATA včetně 14 žen, uvedl Telegraph. Sama Ellisová byla jednou zraněna.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků