Hlavní obsah
Prezident Miloš Zeman Foto: Petr Hloušek, Právo

Zeman se sešel s Junckerem, mluvili o uprchlických kvótách

Snahy Evropské unie o řešení nynější krize s přílivem migrantů, ale také potřeba zvýšit v členských zemích osmadvacítky úroveň investic, byly mezi tématy čtvrteční večerní schůzky prezidenta Miloše Zemana a šéfa Evropské komise Jeana-Claudea Junckera. O setkání, které se odehrálo na konci prvního dne nynějšího summitu Východního partnerství v lotyšské Rize, informoval na twitteru mluvčí české hlavy státu Jiří Ovčáček.

Prezident Miloš Zeman Foto: Petr Hloušek, Právo
Zeman se sešel s Junckerem, mluvili o uprchlických kvótách

"Šlo o setkání po zhruba patnácti letech. S Jeanem-Claudem Junckerem pojí pana prezidenta přátelský vztah," sdělil pak prezidentův mluvčí. Bývalého dlouholetého lucemburského ministra a premiéra, který nyní stojí v čele evropské exekutivy, si Zeman podle Ovčáčka velmi váží. Své příspěvky na sociální síti mluvčí doplnil několika fotografiemi, na nichž je uvolněná atmosféra schůzky poměrně patrná.

Asi půlhodinové setkání se odehrálo jen krátce po slavnostní večeři v historickém domě v centru Rigy, kterou ve čtvrtek začal summit EU a šesti postsovětských států.

Problematika řešení masivní migrační vlny je jednou z nejpalčivějších otázek nynější evropské politické debaty. Juncker dlouhodobě podporuje využití kvótového klíče, který by nejzatíženějším jižním zemím EU ulehčil situaci. Komise proto tento měsíc navrhla, že v krizové situaci by byli migranti či žadatelé o azyl rozmístěni do jiných zemí unie v závislosti na výkonu ekonomiky těchto států, velikosti jejich populace a podobně.

Řada zemí, včetně České republiky tento nápad odmítá a také prezident Zeman si podle Ovčáčka myslí, že kvóty nejsou řešením.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků