Hlavní obsah
 

Česko posílá na Ukrajinu desetitisíce střelných zbraní

Česká republika pošle na Ukrajinu zbraně v hodnotě 188 milionů korun. Schválila to v sobotu vláda. Půjde o 30 000 pistolí, 7000 útočných pušek, 3000 kulometů, desítky odstřelovacích pušek a také milion kusů munice do těchto zbraní. Uvedla to v sobotu ministryně obrany Jana Černochová (ODS).

 
Česko posílá na Ukrajinu desetitisíce střelných zbraní

Česko zajistí i dopravu zbraní na místo. „Cílem je dostat to tam v co nejkratším čase, přepravu zajistí resort obrany, Ukrajina si to převezme na dohodnutém místě,” řekla Černochová.

Současně Česko na Ukrajinu přepraví už dříve darované protitankové střely. Jedná se o i další pomoci. O nabídce zbraní jedná i ministerstvo vnitra a městské policie.

Ukrajině se rozhodlo pomoci celkem 27 zemí. Zástupci států se na tom dohodli na videokonferenci v pátek večer. Mezi zbraněmi má být munice, protitankové a protivzdušné střely a také zdravotnický materiál.

Dárcovskou konferenci zorganizoval britský ministr obrany Ben Wallace. Mezi dárci jsou USA, evropské státy a země NATO, ale i nečlenské státy.

Podle informací britských médií se přidaly i země, které se předtím poslání zbraní bránily. Po eskalaci útoku ale rozhodnutí změnily.

Že jsou zbraně na cestě na Ukrajinu, uvedl i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ten mluvil s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.


yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků