Hlavní obsah
Lahvičky s vakcínou AstraZeneky Foto: Dado Ruvic, Reuters

Mezi AstraZenekou a trombózami je souvislost, řekl zástupce EMA

Podle šéfa vakcinační strategie evropské lékové agentury (EMA) Marca Cavaleriho existuje spojitost mezi vakcínou od AstraZeneky a případy trombózy. Cavaleri to řekl italskému deníku Il Messaggero.

Lahvičky s vakcínou AstraZeneky Foto: Dado Ruvic, Reuters
Mezi AstraZenekou a trombózami je souvislost, řekl zástupce EMA

„Je stále obtížnější říci, že neexistuje žádná souvislost mezi vakcínou AstraZeneky a velmi vzácnými případy neobvyklých krevních sraženin,” prohlásil Cavaleri.

„Podle mého názoru můžeme nyní říci, že je jasné, že tam spojitost s vakcínou je. Co přesně tuto reakci způsobuje, ale zatím nevíme,” dodal. Hovořil přitom o vyšetřování případů trombóz, které se vyskytly u lidí pod 55 let, zejména u žen.

Cavaleri v rozhovoru pro list Il Messaggero dále naznačil, že hodnocení a vyšetřování případů je stále „daleko od dokončení” a že tento týden EMA poskytne „předběžné vyjádření”. Nebude ale zatím zřejmě schopna upřesnit věkové kategorie, v nichž se očkování nedoporučuje, jako to už udělaly některé země.

Úterní oficiální vyjádření podle deníku The Guardian zní tak, že „EMA dosud nedospěla k jednoznačnému závěru stran souvislosti vzniku tromboz a očkováním, protože prošetřování stále probíhá”. Další ve informace má EMA sdělit ve čtvrtek.

Riziko je malé

Náměstek ministra zdravotnictví Pierpaolo Sileri listu Il Messaggero potvrdil, že z preventivních důvodů „je možné, že EMA oznámí, aby se dávky (vakcíny AstraZeneca) nepoužívaly pro určité kategorie“. „To se (ale) stalo i v případě mnoha jiných léků. Vakcína od AstraZeneky byla použita u velmi vysokého počtu jedinců, zatímco případů trombózy je velmi málo. Není pochyb o tom, že poměr riziko-přínos je pozitivní,“ podotkl Sileri.

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) se zabývala 62 případy krevních sraženin, které se v různých zemích vyskytly po podání vakcíny proti covidu-19 od společnosti AstraZeneca.

Šéfka EMA Emer Cookeová nicméně na základě prvotních závěrů vyšetřování uváděla, že „neexistují žádné důkazy, které by naznačovaly, že použití této vakcíny by mělo být omezeno u jakékoli skupiny obyvatel“.

Výbor EMA, který se zabývá hodnocením rizik léčivých přípravků (PRAC), už minulý týden oznámil, že provádí „revizi velmi vzácných případů nezvyklých sraženin krve spojených s nízkým počtem krevních destiček“. PRAC by měl „na základě všech dostupných údajů vydat aktualizované doporučení ohledně vakcíny proti covidu-19 společnosti AstraZeneca během svého plenárního zasedání“ – to začíná dnes a skončí v pátek.

Některé evropské země pozastavily očkování touto vakcínou nebo ji nepoužívají pro mladší 60 let. Česko změny v očkování AstraZenekou neplánuje.

Vakcína má jméno

Vakcína britsko-švédské spo­lečnosti AstraZeneca dostala na konci března nový název. Nově se jmenuje Vaxzevria. Dosud se označovala jako AZD1222, přičemž ji Oxfordská univerzita vyvíjela pod názvem ChAdOx1 nCoV-1.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků