Hlavní obsah
Theresa Mayová Foto: Eddie Keogh, Reuters

Zablokování brexitu je pravděpodobnější než odchod bez dohody, přiznává Mayová

Zablokování odchodu Británie z Evropské unie parlamentem je v současné chvíli pravděpodobnější než brexit bez dohody. Toto by měla podle agentury Reuters pronést britská premiérka Theresa Mayová v projevu k dělníkům v anglickém městě Stoke-on-Trent.

Theresa Mayová Foto: Eddie Keogh, Reuters
Zablokování brexitu je pravděpodobnější než odchod bez dohody, přiznává Mayová

Návrh dohody, který připravili britští a unijní vyjednavači, se v Británii setkává s odporem a očekává se, že při úterním hlasování v parlamentu neprojde. To by ovšem uvrhlo v nejistotu samotný odchod Británie z EU.

Menšinové vládě Mayové, podporované severoirskou Demokratickou unionistickou stranou (DUP), naposledy parlament postavil do cesty k hrozícímu brexitu bez dohody novou překážku. Premiérce uložil, aby během tří zasedacích dnů přišla s „plánem B“, pokud bude dohoda odmítnuta.

„Ve Westminsteru jsou tací, kteří by si přáli odložit nebo dokonce zastavit brexit a kteří k tomu využijí jakýkoli nástroj,“ chystá se říct Mayová v připraveném projevu před továrními dělníky ve Stoke-on-Trent, kde lidé v referendu o budoucnosti Británie v EU v roce 2016 hlasovali většinově pro brexit.

Mayová má podle předem zveřejněných výňatků z projevu vyjádřit domněnku, že zákonodárci spíš brexit zablokují, než aby nechali zemi z EU odejít bez dohody. Budou tak údajně chtít zmírnit ekonomický šok a poskytnout prostor pro vyjednání budoucího vztahu k EU.

V článku otištěném v nedělníku Sunday Express Mayová napsala, že odmítnutí brexitové dohody s EU by znamenalo porušení důvěry v demokracii. Poslanci by podle ní neměli zklamat voliče, kteří roku 2016 hlasovali ve prospěch brexitu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků