Hlavní obsah
 

Zablokované silnice, ochromené letiště. Katalánsko stávkuje a protestuje

Mohutné protesty spojené s generální stávkou se odehrají v pátek v Barceloně. Příznivci odtržení Katalánska od Španělska protestují pátým dnem proti trestům vězení, které vynesl španělský nejvyšší soud v případě bývalých členů katalánské vlády, napsala agentura DPA.

 
Zablokované silnice, ochromené letiště. Katalánsko stávkuje a protestuje

Letiště El Prat v Barceloně už zrušilo kolem čtyř desítek letů, především společností Iberia a Vueling. Mnozí cestující odjížděli na letiště raději už v noci, třeba o pět šest hodin dříve z obav, aby se tam později vůbec dostali, uvedla španělská televize.

Protestující v Katalánsku zablokovali silnice a dvě dálnice.

Foto: Albert Gea, Reuters

Provoz byl přerušen na dvou desítkách silnic a dvou dálnicích, na některých komunikacích se postupně obnovuje. Omezen je provoz městské dopravy, ve špičkách by měl být zajištěn z 50 procent a po zbytek dne by měla fungovat čtvrtina spojů.

Provoz vlaků je zatím v obvyklém rozsahu, ale byla posílena bezpečnost kolem hlavního nádraží v Barceloně. Demonstranti v pátek ráno zablokovali mnohé silnice v oblasti.

Stávkují pracovníci přístavu, ale také automobilky Seat, dceřiné společnosti Volkswagen. Uzavřené zůstaly obchody velkého katalánského řetězce supermarketů Bonpreu.

Odpoledne by měli do města dorazit účastníci „pochodů svobody“, které jsou vypraveny z pěti měst.

Tvrdé střety se odehrávaly v Barceloně v noci na pátek.

Foto: Jon Nazca, Reuters

Dramatická byla ovšem noc na pátek, kdy se v Barceloně a dalších katalánských městech střetávaly skupinky demonstrantů s policisty. Radikálové zapalovali kontejnery, stavěli barikády a házeli na policisty dlažební kostky.

Novinkou nejčerstvějších protestů byly podle deníku La Vanguradia skupiny ultrafašistů, kteří se za pokřiku „Na ně!“ snažili útočit na radikální separatisty. Policistům se podařilo zabránit přímému střetu, ne však potyčkám jednotlivců.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků