Hlavní obsah
Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Zabitý slovenský policejní agent podcenil riziko, jeho šéf rezignoval

Policista Robert Vida (34) přišel minulé pondělí o život jako nasazený agent při fingované loupeži ve městě Levice v důsledku nedocenění rizika a taktických pochybení při provedení akce. Na páteční tiskové konferenci to přiznal slovenský policejní ředitel Ján Packa. Krajský ředitel policie v Nitře Ján Štark na stejné tiskovce oznámil svou rezignaci.

Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky
Zabitý slovenský policejní agent podcenil riziko, jeho šéf rezignoval

Policista Vida a policejní informátor fingovali loupež ve směnárně a následně měli odevzdat lup objednavatelům loupeže. "Změnilo se však místo odevzdání lupu i osoba, která měla lup převzít a policisté museli improvizovat. Do té doby byla akce připravena dobře, ale po této změně došlo k taktickým chybám a k podcenění rizika," dodal Packa.

Policista i policejní informátor nastoupili k objednavatelům do automobilu. "Objednavatelé loupeže chtěli vidět lup a když zjistili, že je podvádí, začali v automobilu střílet. Vidu střelili do břicha. Poté popravili střelou do hlavy policejního informátora a následně Vidu střelou do tváře," uvedl Packa.

Policista - agent neměl po fingované loupeži u sebe v kufříku notebook ani směnky, které měly být předmětem lupu. Objednavatelé loupeže to pravděpodobně odhalili a policistu zastřelili. 
 
Policejní ředitel upozornil, že neexistuje policejní akce bez rizika. "Nebyli to žádní začátečníci, ale nedocenili nebezpečí a ani ve snu jich nenapadlo, že je zastřelí jako psy bez toho, aby jim dali nějakou šanci," dodal policejní ředitel.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků