Hlavní obsah
Seismograf. Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Wales a západ Anglie zasáhlo zemětřesení

Wales a západ Anglie postihlo v sobotu odpoledne zemětřesení o síle 4,4 stupně. Epicentrum otřesů se nacházelo asi 20 kilometrů severovýchodně od města Swansea, ohnisko leželo 7,4 kilometru pod zemí, uvedla agentura DPA. K vážnějším škodám nebo zraněním nedošlo.

Seismograf. Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Wales a západ Anglie zasáhlo zemětřesení

„Zdi se třásly, světla poblikávala a obrazy se hýbaly. Bylo to strašidelné,“ řekl Meyrick Sheen z městečka Baglan u Swansea. Lehčí otřesy hlásili i lidé žijící stovky kilometrů od epicentra, například v okolí Birminghamu či Liverpoolu.

Podle Britské geologické služby šlo na britské poměry o relativně mělké zemětřesení, neboť ohnisko bývá v této oblasti obvykle mezi 15 až 20 kilometry. Otřesy byly ale ve Velké Británii nejsilnější od roku 2008, kdy Britové naměřili sílu otřesů 5,2 stupně.

Britské ostrovy leží v tektonicky klidné oblasti, kde je mimořádnou událostí i takto poměrně slabé zemětřesení. Někteří lidé oslovení médii proto komentovali otřesy s nadsázkou. „Myslela jsem, že jsem vypila příliš mnoho vína k narozeninovému obědu," řekla BBC Sue Fieldová ze Shropshire u Birminghamu, která prý zemětřesení přečkala ve svém křesle. Louisie Craigová ze severního Walesu zase prohlásila, že otřesům vděčí za "nejvíce vzrušující sobotní odpoledne za hodně dlouhou dobu".

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků