Hlavní obsah
Kosovský premiér Hashim Thaci se raduje z volebního vítězství . Foto: ČTK

Výsledky kosovských voleb známy nejsou, ale Thaçi se označil za vítěze

Z nedělních komunálních voleb v Kosovu nejsou ani v pondělí odpoledne známy alespoň částečné výsledky. Přesto se kosovský premiér Hashim Thaçi označil za jejich vítěze. Podle něj jeho vládní Demokratická strana Kosova (PDK) získala nejvíc hlasů. Výsledek odhadl na 38 a 43 procent.

Kosovský premiér Hashim Thaci se raduje z volebního vítězství . Foto: ČTK
Výsledky kosovských voleb známy nejsou, ale Thaçi se označil za vítěze

Nedělních místních voleb v Kosovu, prvních od vyhlášení nezávislosti země v roce 2008, se zúčastnilo přes 45,36 procent voličů. Převažovali mezi nimi kosovští Albánci.

Podle analytiků, na něž se odvolává agentura Reuters, nízká volební účast odráží rozčarování mnoha obyvatel Kosova z jejich politických vůdců, jimž se nepodařilo snížit až čtyřicetiprocentní nezaměstnanost a rozptýlit obavy obyvatelstva z vyhlídek, že Kosovo zůstane i nadále jedním z nejchudších regionů Evropy.

Na severu Kosova se většina Srbů rozhodla volby bojkotovat. Podle agentury AFP se účast ve třech příhraničních oblastech na severu země obývaných většinou Srby pohybovala od 0,2 do 2,42 procenta. Z celkového počtu 74 politických stran, koalicí a jednotlivých kandidátů jich 22 zastupuje Srby.

Ve většině volebních obvodů se podle očekávání budou konat druhá kola voleb, do nichž postoupí dva nejúspěšnější kandidáti z prvních kol.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků