Hlavní obsah

Vyšetřovatelé nalezli černé skříňky havarovaného letadla

Vyšetřovatelé ve středu nalezli obě černé skříňky z letounu, který v úterý havaroval na východě Ukrajiny. Měly by objasnit, proč se letadlo se 170 lidmi na palubě zřítilo. Informace o možných důvodech pádu a následné explozi stroje se rozcházejí. Podle ruských úřadů se letadlu stalo osudným špatné počasí v oblasti, podle ukrajinské strany byl hlavní příčinou neštěstí požár na palubě.

Vyšetřovatelé nalezli černé skříňky havarovaného letadla

Ruské úřady už zahájily vyšetřování, které má určit hlavní příčinu tragické havárie. Současné informace se totiž rozcházejí. Podle ukrajinského ministerstva pro krizové situace začalo na palubě letounu hořet. Pilot se proto pokusil nouzově přistát, letadlu se však nevysunul podvozek, narazilo na zem a začalo hořet. "Posádka se snažila nouzově přistát, ale nevysunul se podvozek. Stroj přistál na břiše," popsal příčiny nehody mluvčí ministerstva Igor Krol.

Oproti tomu Ruské státní společnosti pro organizaci letecké dopravy tvrdí, že ke katastrofě došlo především kvůli špatným meteorologickým podmínkám. V oblasti Doněcku v době neštěstí zuřila silná bouřka. "Letoun zasáhl pravděpodobně blesk," citovala ČTK mluvčí ruského ministerstva pro mimořádné situace Irinu Andrijanovou. "Stroj se poté zřítil, rozbil se a začal hořet," dodala. Podle ní se mohl také dostat do silných turbulencí, protože v místě v době nehody zuřila bouře se silným větrem.

Mapa oblasti

Ukrajina drží smutek

Ukrajina vyhlásila na středu státní smutek za 170 obětí nehody ruského letadla, které v úterý havarovalo nedaleko ukrajinského Doněcku. Rusko vyhlásí státní smutek ve čtvrtek, uvedl prezident Vladimir Putin.

Na palubě letadla ruské společnosti Pulkovo, které mířilo z černomořského přístavu Anapa do Petrohradu, byli převážně Rusové z Petrohradu, kteří se vraceli z prázdnin u Černého moře. Podle představitelů petrohradského letiště bylo na palubě také několik cizinců, údajně holandského původu. Z celkem 170 lidí na palubě bylo 10 členů posádky a 40 dětí.

"Letadlo šlo k zemi jako list papíru"

Podle novinářů, kteří se dostali na místo nehody, byl trup letadla kompletně zničený. "Letadlo padalo jako list papíru. Opsalo kruh a zamířilo k zemi. Narazilo a explodovalo. Z místa začal stoupat kouř," uvedla pro ruskou televizi jedna ze svědkyň neštěstí.

PŘEHLED VELKÝCH LETECKÝCH NEŠTĚSTÍ V ROCE 2006
19. ledna 2006 - Při největším slovenském leteckém neštěstí v historii zahynulo 42 lidí, když letoun An-24 se slovenskými vojáky, kteří se vraceli z půlroční mise u mírových jednotek KFOR v Kosovu, havaroval na severovýchodě Maďarska. Tragickou nehodu přežil jeden člověk.
3. května 2006 - Airbus A-320 arménských aerolinií Armavia se 113 osobami na palubě se zřítil za špatného počasí do Černého moře krátce před přistáním v Adleru u Soči; nikdo nepřežil.
9. července 2006 - Letoun Airbus A-310 ruských aerolinií S7 s 204 lidmi na palubě nedokázal po přistání zabrzdit a po nárazu do budov na konci letiště v ruském Irkutsku začal hořet. Zahynulo nejméně 125 osob.
10. července 2006 - Všech 45 lidí na palubě zahynulo při pádu letadla pákistánských aerolinií (PIA) v centrální části země. Starší vrtulový letoun typu Fokker F-27, který mířil z Multánu do metropole Islámábádu, se zřítil tři minuty po startu.
22. srpna 2006 - Ruské letadlo Tu-154, na jehož palubě bylo asi 170 lidí, havarovalo severně od ukrajinského Doněcku. Zatím byla nalezena těla několika desítek obětí.
Zdroj: ČTK
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků