Hlavní obsah

Vydatná nadílka sněhu trápí celou Evropu už druhý den

V četných částech Evropy včetně České republiky stále sněží a sněhová nadílka komplikuje dopravu zejména na silnicích. Ve Frankfurtu nad Mohanem bylo zrušeno přes 200 letů. Špatné podmínky na silnicích jsou v Polsku, chaos na silnicích způsobil sníh v Belgii.

Vydatná nadílka sněhu trápí celou Evropu už druhý den

Ve Francii zatím větší problémy na silnicích nejsou, ale tisíce domácností zejména v alpských oblastech jsou bez elektrické energie. V Británii působí zima problémy na silnicích, na letištích i na železnici. Jižní a střední Itálii zase sužují deště a v Římě panovaly obavy z kulminace hladiny Tibery.

Od pátečního odpoledne sněží a silně fouká v Polsku. Špatné podmínky jsou zejména na silnicích, protože silničáři je nestačí uklízet. Chaos panoval v pátek hlavně ve Slezsku, kde začal sníh padat nejdříve, v sobotu jsou problémy všude. Policie vzkazuje řidičům, aby nikam nejezdili, pokud nemusejí. Kamióny neprojedou po silnici vedoucí k české hranici od Jelení Hory přes Jakuszyce, ani od lázní Kudowa Zdrój směrem na Náchod.

Situace se v nejbližší době pravděpodobně ještě zhorší, protože začne padat sníh s deštěm a na silnicích se může vytvořit ledovka. Sněžit má až do úterý, pak se ale vrátí velké mrazy, meteorologové předpovídají, že na severovýchodě Polska rtuť teploměrů klesne na 17 stupňů pod bod mrazu.

Provoz na železnici je zatím bez větších problémů, v noci ale kvůli námraze na kolejích nabral tříhodinové zpoždění rychlík z Krakova do Prahy. Ve Slezsku je kvůli přívalům sněhu na 14 000 lidí bez elektrického proudu. Elektřinu nemá ani několik tisíc domácností ve Svatokřížském vojvodství v jižní části Polska.

Největší problém: kamióny a letadla


S přívaly sněhu, na místní poměry nezvyklými, se potýká i Belgie. Napadnout má během dne sice jen od tří do osmi centimetrů sněhu, ale i tak už od pátku takřka všechna místní média varují před dopravními komplikacemi a chaosem. Ze silnic jsou už od rána hlášeny četné nehody, na některých místech zase uvízly kamiony.

Na letišti v Bruselu bylo zrušeno asi 50 letů a dalších asi 90 bude podle letištní správy opožděno.

Letecká společnost British Airways v sobotu zrušila 54 letů z londýnského letiště Heathrow. Podle informací společnosti by se rušení nemělo týkat spojení s Prahou. Zpoždění nicméně nabraly dopolední lety z Prahy do Heathrow i na další londýnská letiště Stansted, Gatwick a Luton.

Stejně jako v minulých dnech jezdí jen dvě třetiny rychlovlaků Eurostar mezi Londýnem a kontinentem. Omezený provoz má trvat nejméně do neděle.

216 letů z Frankfurtu zrušeno


Kvůli sněžení muselo mezinárodní letiště ve Frankfurtu nad Mohanem zrušit 216 letů. Dopoledne však přestalo sněžit a zmírnil se vítr, takže letiště doufá, že během dne počet zrušených letů příliš nevzroste. Cestující byli vyzváni, aby si zvolili jiný let nebo cestovali vlakem.

Také velká část Francie byla v sobotu opět zasypána novým sněhem, který zkomplikoval dopravu. Žádné větší zácpy ale zatím hlášeny nejsou díky tomu, že je víkend a že většina lidí se rozhodla neopouštět domovy. Minimálně 15 000 domácností bylo hlavně v alpských oblastech bez elektrické energie, a to kvůli přerušenému vedení.

V jihovýchodní Francii mají kamióny na dálnicích omezenu rychlost na 50 kilometrů v hodině a úplný zákaz jízdy na vedlejších komunikacích. Některé vlaky a rychlovlaky nabraly kvůli hustému sněžení několikahodinové zpoždění. Jeden spoj mezi Le Mans a Paříží se 180 cestujícími uvízl v noci na čtyři hodiny v závěji. Na letišti v Lyonu byly zrušeny tři desítky leteckých spojů.

Se sněhem se potýká i sever Itálie, zatímco střední a jižní části země trpí vydatnými lijáky. Bez elektřiny zůstalo v oblasti Říma na 65 000 lidí. Výpadek způsobily prudké deště. V Římě, kde stále prší a kde panovaly obavy ze záplav, dopoledne kulminovala hladina Tibery, aniž způsobila škody, očekává se však, že ještě znovu stoupne. Meteorologové předpovídají další deště a pohotovost tu platí nejméně do neděle.

Pohotovost platí i na velké části území Španělska, a to kvůli silnému větru, sněhu a nízkým teplotám. V Galicii na severozápadě země napadlo nejvíce sněhu za posledních 25 let. Četné vedlejší silnice a horské přechodu jsou neprůjezdné. Zima zasáhla i turistický ostrov Mallorku, kde na jihozápadě sněžilo. Na nedaleké Ibize zase vydatně prší.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků