Hlavní obsah
Dým z exploze u nemocnice ve Slavjansku, kde mají štáb separatisté. Ostřelují ho ukrajinské síly. Foto: Andrei Petrov, ČTK/AP

Východ Ukrajiny je zničený, docházejí tam potraviny

Reportér BBC Daniel Sandford navštívil města na východě Ukrajiny postižená boji mezi ústřední vládou. Pusté ulice a lidé, kterým docházejí potraviny, protože ukrajinská armáda oblast ovládanou separatisty odřízla od Ruska. Tak vypadá například městečko Makarove.

Dým z exploze u nemocnice ve Slavjansku, kde mají štáb separatisté. Ostřelují ho ukrajinské síly. Foto: Andrei Petrov, ČTK/AP
Východ Ukrajiny je zničený, docházejí tam potraviny

Když prošel kontrolním stanovištěm samozvané Luhanské národní republiky z Luhansku na severovýchod, varovali ho, aby si dával pozor, že ukrajinské síly jsou napružené.

Jak se vzdaloval od města, provoz na silnici slábl. V městečku Makarove byly jasně patrné stopy tvrdých bojů. Benzínová pumpa byla zničená a další budovy vážně poškozené střelbou a minometnými granáty. Silnice byla plná kráterů.

Roza Gerasimenková si prohlíží škody na svém domě ve Slavjansku zničeném palbou uktrajinských sil.

Foto: Yannis Behrakis, Reuters

Za městem byla silnice zablokovaná. Ukrajinská armáda tam navezla kusy betonových panelů. Za zátarasem stály obrněné transportéry.

Paralelně se silnicí vede podle líčení reportéra prašná cesta a u ní jsou dva zcela zničené domky. Poslední střety byly tvrdé, uvedl jeden z obyvatel: „Probíhaly od pátku. Předtím tam byly přestřelky, ale nic v takovém rozsahu. Můžete vidět škody, velké díry v domech.“

Zničená čerpací stanice ve Slavjansku

Foto: ČTK/AP

Ukrajinské síly se totiž pokoušely během bojů u městečka a nedalekého Metalistu zablokovat cesty separatistů z Ruska.

Reportér se ale potýkal s problémy i během návratu do Luhansku. Separatisté mezitím odpálili most vedoucí nad silnicí, aby zabránili vládním silám v případném dalším postupu.


Následky ostřelování Slavjansku

Foto: Gleb Garanich, Reuters

Sandford upozorňuje, že bez vody a proudu jsou mnohá města v oblasti, nejen obklíčený Slavjansk. Na mnoha místech chybí i některé potraviny.

Separatista s raketovým granátometem na střeše domu na předměstí Luhansku

Foto: Vadim Ghirda, ČTK/AP

Obyvatelka Slavjansku, 47letá Aljona Stastinová před boji nakonec utekla do Doněcku. Mnozí to však neudělali. „Nefungují jim tam telefony, nemají tam vodu ani elektřinu a v obchodě je jedině majonéza. Měli by odejít. Lidi by tam neměli umírat. Ale oni říkají, že odejít nechtějí.“

O velké humanitární krizi se podle slov reportéra zatím nemůže hovořit, ale mnohé oblasti k ní mají velmi blízko.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků