Hlavní obsah
Situace na moskevském letišti Domodědovo krátce po výbuchu Foto: Profimedia.cz

Vůdce kavkazských rebelů slíbil Rusku krev a slzy

Vůdce muslimských povstalců ze severního Kavkazu Doku Umarov ve videonahrávce zveřejněné na islamistickém webu slíbil Rusku přeměnit letošní rok v "rok krve a slz". Nahrávka není nijak datovaná, zřejmě však byla pořízena ještě před krvavým atentátem na moskevském letišti Domodědovo, který si vyžádal 36 životů a více než stovku zraněných.

Situace na moskevském letišti Domodědovo krátce po výbuchu Foto: Profimedia.cz
Vůdce kavkazských rebelů slíbil Rusku krev a slzy

Podle ruských médií se mladík stojící po Umarovově levici podobá předpokládanému sebevražednému atentátníkovi, který se 24. ledna v příletové hale Domodědova vyhodil do povětří, a tak videonahrávku považují za Umarovovo nepřímé přihlášení se k odpovědnosti za krveprolití.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

Okamžik výbuchu na letišti Domodědovo

Video: Reuters

Sám Umarov, který se jako vládce "emirátu Kavkaz" v minulosti hlásil k řadě teroristických útoků včetně atentátů v moskevském metru z loňského března se čtyřicítkou obětí, se o atentátu na letišti nijak nezmínil.

Úřady zatím oznámily jen to, že atentát spáchal dvacetiletý mladík z Kavkazu, a že prý znají organizátory útoku, spáchaného severokavkazskými povstalci, ale identititu atentátníka, ani strůjců útoku dosud nezveřejnily.

Zahrada spravedlivých slibuje pravidelné útoky

Videonahrávka byla prý pořízena při "emírově" návštěvě základny sebevražedných atentátníků, která je označena jako Zahrada spravedlivých, a před vysláním mladíka jménem Sejfullach na akci do Ruska. Umarov, po jehož boku stojí velitel jednotky a Sejfullach, slíbil, že se tyto operace budou konat "každý měsíc, každý týden, dá-li Alláh". Cestou mučednické smrti je prý připraveno se vydat 50-60 bojovníků.

Sejfullach se podle serveru Kavkaz online a listu Novaja gazeta podobá podobizně Magomeda Jevlojeva, dvacetiletého mladíka ze severokavkazského Ingušska, který zmizel loni v září poté, co nedokončil studia účetního. Podle médií právě Jevlojev atentát spáchal, což prý potvrdily analýzy DNA, a údajně také už byli zatčeni jeho bratr a sestra. Otec a matka, řidič autobusu na penzi a učitelka, se mezitím přestěhovali k příbuzným.

Oficiálně tyto informace potvrzeny nebyly.

Velké boje na ruském severním Kavkaze ustaly už před lety, po rozdrcení čečenských separatistů, ale násilí se mezitím rozšířilo i do sousedních autonomních republik a stalo se všedním jevem. Teroristé také útočí v hloubi Ruska, jak svědčí předloňský útok na rychlík Moskva-Petrohrad, loni v moskevském metru a letos v Domodědovu. Umarov usiluje o vyhnání ruských sil z Kavkazu, který chce přeměnit v muslimský stát.
Extremistická skupina Zahrada spravedlivých (Rijadus Salichijn) byla veřejnosti známá především jako oddíl sebevražedných atentátnic, jejichž manželé nebo příbuzní zahynuli v bojích proti ruským jednotkám.
Černé vdovy poprvé šokovaly ruskou veřejnost v roce 2002, kdy skupina ozbrojených Čečenců obsadila moskevské divadlo na Dubrovce. Při následné protiakci ruské policie zahynulo na 130 rukojmích. Černé vdovy se podílely na řadě dalších teroristických akcí včetně mimořádně tragického útoku v roce 2004 na školu v severoosetském Beslanu s více než 320 oběťmi.
Experti předpokládali, že oddíl zanikl v roce 2006, kdy byl zabit vůdce čečenských povstalců Šamil Basajev. Na jaře 2008 ale Doku Umarov oznámil, že oddíl bude znovu obnoven.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků