Hlavní obsah
Sčítání hlasů ve Španělsku Foto: Jon Nazca, Reuters

Volby ve Španělsku podle odhadů vyhráli socialisté, pravice ale posílila

Podle průzkumů mezi voliči u volebních místností zvítězila v nedělních parlamentních volbách ve Španělsku podle očekávání vládní socialistická strana. Oproti posledním volbám v dubnu ale ztratila několik křesel v dolní komoře. Více hlasů podle sondáže mezi voliči získal pravicový blok, ani on ale nebude mít většinu 176 křesel ve 350členném Kongresu poslanců.

Sčítání hlasů ve Španělsku Foto: Jon Nazca, Reuters
Volby ve Španělsku podle odhadů vyhráli socialisté, pravice ale posílila

Sondáž společnosti GAD3 zatím potvrzuje předpoklady výrazného posílení pravice, včetně krajně pravicové strany Vox, která může více než zdvojnásobit počet křesel z nynějších 24 a která se tak může stát třetí nejsilnější stranou.

Druzí skončili podle těchto odhadů lidovci, kteří by mohli získat téměř o polovinu více křesel, než měli dosud. Pravicový blok tak bude mít podle prvních odhadů mezi 155 a 164 poslanci, levicový blok mezi 147 a 156.

Španělé volí parlament letos už podruhé, volby byly už v dubu. Celkově jsou to čtvrté volby za poslední čtyři roky. Socialistům, kteří v posledních volbách zvítězili, se nepodařilo najít partnera pro koalici a sestavit tak vládu, která by měla podporu parlamentu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků