Hlavní obsah
Lockheed C130J Hercules norské armády. Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Velitelem norského vojenského letectva se poprvé stala žena

Norská armáda má od pátku nového velitele letectva. Stala se jím vůbec poprvé žena, generálmajorka Tonje Skinnarlandová. Jde o další krok k posílení rovnosti mezi muži a ženami v zemi, která je ve světě v tomto trendu v čele, poznamenala agentura AFP.

Lockheed C130J Hercules norské armády. Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Velitelem norského vojenského letectva se poprvé stala žena

Skinnarlandová, které je 49 let, funkci náčelníka vzdušných sil už dočasně zastávala od loňského října, kdy zemřel předcházející velitel Per-Egil Rygg. Zkušenosti má mimo jiné i z mezinárodních operací Severoatlantické aliance - v Kosovu a také v Litvě při pomoci s ochranou vzdušeného prostoru tohoto pobaltského státu.

Tonje Skinnarland

Do nové funkce byla jmenována v době, kdy norské letectvo prochází rozsáhlou modernizací. Již zastaralé americké stíhačky F-16 vystřídají supermoderní bojové letouny F-35 vybavené mimo jiné technologií stealth, díky níž jsou tyto víceúčelové stroje neviditelné pro radary.

Norská armáda je službě žen ve svých řadách otevřená. Některé pilotují stíhačky, jiné vrtulníky a od začátku devadesátých let mohou ženy i velet ponorkám.
Od roku 2016 je v Norsku vojenská služba povinná jak pro muže, tak pro ženy, což je v rámci NATO ojedinělé. Téměř třetinu odvedenců povolaných do armády loni v létě tvořily ženy, uvedla AFP.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků